Kąpiele Wielkie: konsekracja kościoła

Data dodania: 2018.09.03

"Przyjmij łaskawie pragnienia tej wspólnoty, która ofiaruje Tobie kościół. Niech on stanie się dla niej domem zbawienia i przybytkiem niebieskich tajemnic. Niech tutaj rozbrzmiewa Ewangelia pokoju i niech się odbywają święte obrzędy. Niech Twoi wierni, którzy w nich będą uczestniczyć, pouczeni słowem życia i umocnieni łaską Bożą, pielgrzymując przez doczesność, dojdą do wiekuistego Jeruzalem, w którym, dobry Ojcze, zjednoczysz ze sobą wszystkie swoje dzieci, rozproszone po całym świecie" – jedna z modlitw używanych w czasie Mszy św. z obrzędem konsekracji Kościoła znakomicie oddaje sens tej uroczystości.

1 września Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak dokonał uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła i ołtarza w parafii Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich. Ta niewielka parafia została ustanowiona 10 lat temu przez śp. Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego SDB, który wydzielił ją z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu. Wcześniej znajdowała się tu kaplica dojazdowa tej parafii. Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się w 2003 roku, a już 5 lat później, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych, kościół został poświęcony. Wciąż jednak trwały prace wyposażające i upiększające świątynię, których efekt można obecnie podziwiać.

Wśród księży koncelebrujących tę świąteczną Eucharystię, która zapisze się w historii parafii i miejscowości, nie mogło zabraknąć proboszcza parafii, ks. Andrzeja Białka, a także pierwszego proboszcza tej wspólnoty, ks. Krzysztofa Słomiana. Obecni byli także m.in. ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. dziekan Zbigniew Luty oraz pochodzący z tej parafii ks. Rafał Madej, ks. Krzysztof Skorupka i dk. Karol Pszonka.

Po Litanii do Wszystkich Świętych i modlitwie poświęcenia, wyrażającej tajemniczy związek Chrystusa z Kościołem, Ksiądz Biskup dokonał namaszczenia ołtarza olejem krzyżma św. Zaproszeni kapłani oraz ksiądz proboszcz namaścili ściany świątyni w miejscach wyznaczonych "zacheuszkami". Dopiero po dokonanej ceremonii okadzenia ołtarza, świątyni i ludu zostały zapalone w świątyni wszystkie świece i światła. W uroczystej Mszy św. złożenie darów ofiarnych miało szczególny wyraz – procesyjnie zostały przyniesione dary do upiększenia ołtarza: obrus, kwiaty, krzyż procesyjny i świece.

"To ważne, by Bóg mógł zamieszkać wśród was! Wśród waszych rodzin, domostw, pól, ogrodów, sadów" - mówił w homilii Biskup, potwierdzając tę prawdę przykładami z Pisma Świętego. "To jest miejsce święte, miejsce spotkania Boga. On tu na Was czeka! Jeżeli będziemy Jego słuchali i z Nim przebywali, nawiedzając tę świątynię, możecie być pewni, że będzie On zsyłał na Was swoje błogosławieństwo" - dodał Biskup.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.