Katedra: 13. rocznica śmierci bp. Adama Śmigielskiego

Data dodania: 2021.10.06

W 13. rocznicę śmierci śp. bp. Adama Śmigielskiego SDB w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odprawiona została w jego intencji Msza święta, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Rocznica śmierci pierwszego biskupa sosnowieckiego - 7 października - to w Kościele również wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.

Eucharystię koncelebrował m.in. kanclerz Kurii Diecezjalnej – ks. Mariusz Karaś oraz wiceoficjał Sądu Biskupiego - ks. Krystian Kucharczyk. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również pracownicy wydziałów kurialnych oraz wierni parafii katedralnej.

W wygłoszonej homilii bp Kaszak przypomniał szczególną rolę różańca w życiu śp. bp. Adama Śmigielskiego:

- Czas tworzenia się i scalania nowo powstałej diecezji sosnowieckiej nie był łatwy, a trudności, które stały przed bp. Adamem były wielkie. I co robił bp Adam? Jak podają żyjący świadkowie - chwytał za różaniec. On potrafił w ciągu dnia odmówić wszystkie części różańca. Głęboko wierzył w to, że Matka Boża poprzez różaniec przyjdzie z pomocą, wsprze, pocieszy i doda sił - przypomniał sosnowiecki ordynariusz.

Po Eucharystii wszyscy zebrani udali się na plac przy Katedrze, aby tradycyjnie już pomodlić się przy grobie śp. bp. Adama Śmigielskiego.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji, w którym uczestniczył bp Adam Śmigielski była wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku.

Do historii przeszły słowa powitania biskupa, cytowane przez największe światowe agencje informacyjne, o tym, że Ojca św. wita Czerwone Zagłębie, ale czerwone od miłości.

- To zstąpienie Ojca św. na ziemię zagłębiowską należy chyba w ogóle do kluczowych wydarzeń tej ziemi, bo nikt z mieszkańców tej ziemi nawet nie marzył o tym, że Ojciec św. zagości do Sosnowca, tego Sosnowca, o którym powiedziałem, że jest czerwony. Ale nie od nienawiści Boga i człowieka, ale od miłości. I dlatego do dnia dzisiejszego jestem pod urokiem wizyty Ojca św. Tym bardziej, że Ojciec św., kiedy przebywał na naszej ziemi czuł się już chory i prawdę mówiąc powinien leżeć w łóżku, a nie spełniać swoje czynności duszpasterskie wspominał po latach pierwszy Biskup Sosnowiecki.

Śp. bp Adam Śmigielski zmarł 7 października 2008 po kilkumiesięcznej walce z nowotworem trzustki. Ostatnie kilka dni przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Biskupem sosnowieckim był 16 lat.

tekst i zdjęca: ks. Przemysław Lech