Katedra: Msza imieninowa bp. Grzegorza Kaszaka

Data dodania: 2021.09.04

- Chcemy dziś modlić się za Księdza Biskupa, aby był wierny Słowu, które głosi swoim życiem i aby przeżywał z radością tajemnicę Chrystusa – powiedział ks. Jan Gaik, prepozyt sosnowieckiej kapituły katedralnej na wstępie Eucharystii sprawowanej w sobotę 4 września w Katedrze w Sosnowcu z racji imienin bp. Grzegorza Kaszaka.

Mszę w intencji sosnowieckiego ordynariusza koncelebrowało około 55 kapłanów, a wśród nich pochodzący z Dąbrowy Górniczej bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie, bp Piotr Skucha, biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej oraz bp Paweł Gonczaruk, biskup diecezji charkowsko-zaporowskiej (Ukraina), który wygłosił homilię.

Wśród zaproszonych gości znalazł się również ks. prał. Tomasz Kubiczekpromotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej (Watykan).

Homila bp. Pawła Gonczaruka z Ukrainy

Kaznodzieja nawiązał do biblijnego opisu stwarzania wszechświata przez Boga. Bp Gonczaruk zauważył, że odpoczynek Stwórcy siódmego dnia można interpretować jako moment zachwytu Boga nad tym, co „wyszło z jego rąk”. Hierarcha zaznaczył, że każdy jest zaproszony do takiej postawy i tak należy rozumieć sens ludzkiego odpoczynku:

- Człowiek został stworzony do tego, aby być zachwyconym miłością, którą daje Bóg. I z takim samym zachwytem Bóg patrzy na mnie i na ciebie. On się zachwyca tym stworzeniem, które stworzył. Bez relacji ze Stwórcą wszystko obumiera i staje się przaśne. Dlatego warto zadać sobie dziś to pytanie: czy On rzeczywiście jest moim Panem – Panem mojego szabatu? – pytał bp Gonczaruk.

Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrał przedstawiciel prezbiterium diecezji sosnowieckiej – ks. Marek Bigaj, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Sosnowcu. W słowie skierowanym pod adresem bp. Grzegorza Kaszaka znalazły się podziękowania za prowadzenie pewną ręką Kościoła sosnowieckiego w czasie pandemii (pełny tekst życzeń znajduje się poniżej).

Po zakończeniu Eucharystii bp Kaszak odebrał w katedrze życzenia i upominki od delegacji m.in. Chóru Katedralnego „Lutnia”, Rycerzy Kolumba, Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre” oraz osób indywidualnych. Diecezjalne wspólnoty i stowarzyszenia, a także zgromadzenia zakonne składały życzenia solenizantowi dzień wcześniej, 3 września, w budynku Kurii Diecezjalnej.

Patronem bp. Grzegorza Kaszaka jest św. Grzegorz Wielki, papież i doktor kościoła, którego pontyfikat przypadł na lata 590-604.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Życzenia w imieniu Prezbiterium Diecezji Sosnowieckiej
złożył ks. Marek Bigaj:

Czcigodny Księże Biskupie Grzegorzu !
Drogi Solenizancie!

Papież Benedykt w katechezie dotyczącej św. Grzegorza mówił:

Święty Grzegorz żył w czasach trudnych. Od samego początku jako papież wykazał się szczególnie jasną wizją rzeczywistości, z którą miał się zmierzyć, a także nadzwyczajną zdolnością do pracy i do zajmowania się sprawami zarówno kościelnymi, jak i cywilnymi, niezachwianą równowagą w podejmowaniu decyzji, także odważnych, do których był zmuszony z racji pełnionego urzędu.

W kontekście tych słów, dotyczących życia Twojego patrona św. Grzegorza, w dniu Twoich imienin, jako przedstawiciel Prezbiterium Diecezji Dosnowieckiej, pragnę wyrazić naszą wdzięczność.

Od półtora roku zmagamy się z pandemią koronawirusa. To bardzo trudny czas dla nas  wszystkich, a szczególnie dla Kościoła. Dziękujemy, że w tym trudnym czasie zachowałeś jasną wizję rzeczywistości, że mogliśmy wraz z wiernymi przeżywać ten czas w łączności z Chrystusem Eucharystycznym.

Dziękujemy, za odważne i trafne decyzję, które podejmowałeś w tym czasie pandemii. Dziękujemy, za Twoją nadzwyczajną zdolność do pracy i do zajmowania się sprawami zarówno kościelnymi, jak i cywilnymi. Dziękujemy, że jesteś naszym Pasterzem, prowadzisz nas do Jezusa i wzbudzasz w nas nadzieję swoim duchowym wsparciem.

Księże Biskupie Grzegorzu!

Na progu tego co przed nami, mamy nadzieje, że będzie to czas wolny od pandemii. W imieniu prezbiterium Diecezji Sosnowieckiej życzę Ci, Drogi Księże Biskupie, aby dobry Bóg obdarzył Cię obfitością swoich łask, zdrowiem, radością i umiejętnością przezwyciężania kłopotów dnia codziennego. Duch Święty, niech opromienia swoim światłem ścieżki Twojego  życia. Życzymy Ci abyś szedł przez  życie, jak dotąd z dobrocią w sercu, otoczony ludzką życzliwością. Niech Jezus Chrystus daje Ci siły w głoszeniu Słowa Bożego i prowadzeniu naszej sosnowieckiej Diecezji, a Matka Najświętsza niech Cię zawsze ma w swojej opiece.

Zapewniając Cię o wdzięczności i oddaniu, pragniemy złożyć Ci życzenia prawdziwej, apostolskiej odwagi i pokornej zgody na Boże plany. Wierzymy, że Twój Patron - św. Grzegorz - będzie wypraszał Ci u Pana Boga wszystkie potrzebne dary, a ludzka życzliwość będzie towarzyszyć każdemu dziełu, które będziesz podejmował.

Do życzeń dołączamy nasz kapłański  duchowy prezent w postaci ofiarowanej Eucharystii w Twojej intencji. Szczęść Boże !