Katedra: Msza w uroczystość św. Brata Alberta

Data dodania: 2021.06.17

- Św. Brat Albert dostrzegł w ubogich samego Chrystusa – podkreślił bp Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej sprawowanej w sosnowieckiej katedrze w dniu liturgicznego wspomnienia głównego patrona diecezji sosnowieckiej.

Z racji pandemicznych restrykcji wszystkie tegoroczne obchody diecezjalne odbywają się w sposób kameralny. Również dzień liturgicznego wspomnienia św. Brata Alberta Chmielowskiego w tym roku obchodzony jest skromniej niż zwykle.

Mszę świętą, sprawowaną w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, koncelebrowało czterech kapłanów, a wśród nich proboszcz katedry – ks. Jan Gaik.

Bp Kaszak w homilii przypomniał kontekst działalności św. Brata Alberta:

- Był bardzo utalentowanym malarzem, cenionym w środowisku artystycznym Krakowa. Sprzedawał swoje obrazy, a pozyskane środki przeznaczał na pomoc ubogim i potrzebującym. Zakładał schroniska i ogrzewalnie. Przychodził z konkretną pomocą, w myśl słów Chrystusa: «Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych – Mnieście uczynili. »” - powiedział bp Kaszak.

Sosnowiecki ordynariusz odniósł się do historii życia głównego patrona diecezji sosnowieckiej, jako do wzoru postępowania w dziedzinie społecznej:

- Ta jego postawa jest dziś dla nas wszystkich wyzwaniem, abyśmy w naszym społeczeństwie potrafili dostrzec drugiego człowieka: potrzebującego, nierzadko pogubionego, może i niepociągającego z uwagi na swój wygląd czy ubiór. Ale to jest drugi Chrystus! - podkreślił hierarcha.

Na zakończenie liturgii bp Kaszak udzielił uroczystego błogosławieństwa relikwiami św. Brata Alberta.

Św. Albert Chmielowski (1845-1916) został beatyfikowany (1983 r.) i kanonizowany (1989 r.) przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W 1992 r., kiedy w wyniku reorganizacji administracyjnej Kościoła w Polsce powstała Diecezja Sosnowiecka, Papież-Polak nadał jej za pośrednictwem bulli Totus tuus Poloniae Populus jako głównego patrona właśnie św. Brata Alberta.

Kościół sosnowiecki to jedyna diecezja w Polsce, które patronuje ten Święty.

tekst i foto: ks. Przemysław Lech