Katedralny odpust: wpatrzeni we Wniebowziętą

Data dodania: 2019.08.16

W Kościołach wschodnich mówi się o Zaśnięciu, chrześcijański zachód czci Wniebowzięcie, w polskiej ludowej tradycji natomiast czci się Matkę Bożą Zielną. Jeśli dołożymy do tego jasnogórski odpust i ważne narodowe rocznice - bitwy warszawskiej i I powstania śląskiego - uświadomimy sobie jak ważnym dla Kościoła i Ojczyzny jest 15 dzień sierpnia. Szczególne znaczenie ma on w naszej diecezji, to bowiem dzień odpustu w sosnowieckiej bazylice Katedralnej - matce wszystkich diecezjalnych kościołów. Sumie odpustowej z licznym udziałem duchowieństwa i wiernych przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Kazanie w czasie Eucharystii wygłosił ks. Marian Duda - pochodzący z Będzina kapłan archidiecezji częstochowskiej. "Nikt z nas nie znajdzie się w niebie, jeśli go tam nie zaprosi, nie przeniesie i nie przyjmie sam Bóg. (...) Jezus zapewnił nas, że przygotował nam w niebie mieszkanie. Naszym przeznaczeniem jest ojczyzna niebieska" - mówił kaznodzieja przypominając, że Maryja pierwsza osiągnęła niebo, bowiem doskonale wypełniała Bożą wolę. "Trzeba zaprosić niebo do naszego życia i otworzyć się na nie już tutaj na ziemi, tak jak to uczyniła Maryja - zanim została wzięta do nieba, przyjęła niebo do siebie" - mówił Biskup.

W czasie Eucharystii poświęcono też bukiety kwiatów, zboża i ziół. Mszę zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.