Kolejna rocznica bitwy pod Krzywopłotami

Data dodania: 2018.11.25

Bardzo uroczysty przebieg miały tegoroczne obchody 104. rocznicy bitwy pod Bydlinem, Załężem i Krzywopłotami. 18 listopada w gminie Klucze uroczyście świętowano kolejną rocznicę bitwy legionistów polskich, stoczonej w 1914 roku. W licznym pochodzie z biało-czerwonymi flagami przeszli ulicami Bydlina mieszkańcy, samorządowcy i goście, a także poczty sztandarowe szkół, związków kombatanckich, służb mundurowych i licznych instytucji. Pochód otwierała orkiestra i kompania honorowa Wojska Polskiego, a także rekonstruktorzy Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego. Rekonstruktorzy wystąpili konnno w strojach legionistów, a w bryczce siedział sam Marszałek Piłsudski, w którego rolę wcielił się reprezentant Szwadronu Kawalerii. Było to nawiązanie do wizyty marszałka w Bydlinie po zakończeniu I wojny światowej.

Znaczącym wydarzeniem było odsłonięcie obelisku pod Szkołą Podstawową. Obelisk przedstawia podobizny czterech zasłużonych dla historii odrodzonej Polski osób, których dzisiaj nazywamy Ojcami Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Igacego Jana Paderewskiegoo i Ignacego Daszyńskiego. Jak podkreślano podczas odsłonięcia monumentu, umieszczenie tych postaci na obelisku zdecydowało o jego najważniejszym przesłaniu, które mówi, iż do odzyskania niepodległości prowadziły różne ścieżki - militarne, z pola walk, ale również dyplomatyczne i organizacyjne. Autorem obelisku jest artysta rzeźbiarz i malarz Wiesław Nadymus, a jego fundatorami: Gmina Klucze, krakowskki oddział IPN i mieszkańcy Bydlina.

W stulecie odzyskania niepodległości pod szkołą posadzono także Dąb Niepodległości "Józef Piłsudski", pobłogosławiony przez papieża Franciszka.

W rocznicę bitwy tradycyjnie odbyła się także Msza św. na cmentarzu pod pomnikiem poległych legionistów. Po nabożeństwie odczytano Apel Poległych, była też salwa honorowa i złożenie kwiatów pod mogiłą, w której spoczywają legioniści.

Tekst za: www.gmina-klucze.pl