Kolonie Caritas na półmetku

Data dodania: 2019.07.27

Za nami pierwsze 4 z 10 z zaplanowanych przez Caritas na ten rok turnusów kolonijnych.

W lipcu odbyły się turnusy w Jaworzynce i w Ostrowie nad morzem, całe wakacje trwają kolejne turnusy w Zakopanem, a w sierpniu rozpoczęła się wakacyjna przygoda w Zalesiu. W sumie na wszystkich turnusach wypoczywało i będzie wypoczywać 450 dzieci z diecezji sosnowieckiej. Dotacje z Gmin: Będzin, Jaworzno i Sosnowiec  zapewniają atrakcyjny, bezpieczny i niejednokrotnie bezpłatny wypoczynek. Środki Caritas pochodzą z ofiar Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Już po raz dwudziesty drugi na zaproszenie Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Zakopanem przebywała 31 osobowa grupa młodzieży polonijnej z Iwano - Frankowska na Ukrainie oraz 46 osobowa grupa ze Sławuty. W sierpniu czekamy na przyjazd dzieci z Kamieńca Podolskiego . Pobyt w Polsce to jednak nie tylko wypoczynek - oprócz wspólnej zabawy z dziećmi z Polski, dzieci polonijne uczą się języka polskiego, poznają historię i kulturę polską. Pobyt grupy ukraińskiej jest współfinansowany ze środków Senatu RP.

W programie kolonii znajdują się wycieczki autokarowe,  piesze, zwiedzanie zabytków kultury, warsztaty regionalne, ognisko w szałasie góralskim, degustacja potraw regionalnych, a ponadto mnóstwo zabawy i aktywny wypoczynek. Nie zapominamy oczywiście o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św. Koloniści pielgrzymują do licznych sanktuariów rozsianych od Cieszyna do Lipnicy Murowanej.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach koloniści Caritas są za pan brat z ekologią, dbają o środowisko naturalne i prowadzą zdrowy tryb życia. Hasłem przewodnim tegorocznych kolonii jest myśl Antoine de Saint Exuperiego  „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”

27 czerwca oraz 25 lipca w Zakopanem po raz kolejny kolonistów odwiedził Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz Dyrektor Caritas Ks. Tomasz Folga. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, były wspólne śpiewy i prezentacja  grup. Podczas pobytu księdza biskupa grupa dzieci ze Sławuty otrzymała od Caritas plecaki szkolne z wyposażeniem w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechu”.

Biskup tradycyjnie zaprosił dzieci na lody, a koloniści poczęstowali Księdza Biskupa oscypkami. Dziękujemy Ks. biskupowi za pasterska opiekę i życzliwość. Zapraszamy na kolejne turnusy.

Tekst: Agata Jaros
FOTO: Caritas

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.