Komunikat ws Pierwszej Komunii Świętej

Data dodania: 2020.05.07

Komunikat Wydziału Katechetycznego ws Pierwszej Komunii Świętej, który 6 kwietnia 2020 został rozesłany do księży diecezji sosnowieckiej:

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi uroczystości I Komunii Świętej w parafiach, które zaplanowane są w bieżącym roku szkolnym, Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że ich celebracja będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Obecne ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców co do terminu I Komunii Świętej.

Wobec zaistniałej sytuacji, księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć inną datę uroczystości. Prosimy księży proboszczów o podejmowanie decyzji. W praktyce może to oznaczać, iż przystąpienie po raz pierwszy do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii może dotyczyć jednego dziecka oraz jego najbliższej rodziny. W takiej formie mogłoby to nastąpić na każdej Mszy św. w niedzielę czy też w dni powszednie. W sytuacji gdy w parafii jest duża liczba uczniów klas trzecich przystąpienie do tych sakramentów musiałoby być rozciągnięte w czasie lub odłożone na później, jeśli miałoby mieć charakter grupowy. W tej materii potrzeba wzajemnej współpracy duszpasterzy, rodziców i katechetów.

Z racji na zawieszenie spotkań w parafiach, przygotowujących dzieci do I Komunii Świętej, prosimy rodziców, by aktywnie włączyli się w domu w przygotowanie dzieci do przyjęcia sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Dotyczyć to może nie tylko wspólnego omawiania treści wyznaczonych przez program nauki religii a podawanych online przez katechetów, ale także wspólnej rodzinnej modlitwy oraz pomocy w opanowaniu przez dziecko obowiązkowych prawd katechizmowych, a także praktycznego przygotowania do spowiedzi.