Sosnowiec: konkursowe śpiewanie patriotyczne

Data dodania: 2018.03.22

Ponad 20 uczestników – solistów, duetów i zespołów z gimnazjów i liceów diecezji sosnowieckiej – wystartowało w pierwszej edycji konkursu piosenki patriotycznej, którego finał odbył się 21 marca w LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Wśród utworów prezentowanych przez utalentowanych wykonawców znalazły się m.in. "Rozkwitały pąki białych róż", ale także utwory bardziej współczesne jak "Mury", "Biały krzyż" czy "Taki kraj".

Konkurs zainaugurował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który przypomniał młodzieży rolę piosenek patriotycznych w kształtowaniu narodowego ducha. W jury przeglądu zasiedli Dominika Kawiorska z Zespołu Szkół Muzycznych, dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Borda oraz Kamil Szczepanik z Reprezentacyjnej Orkiestry Policji.

W kategorii duety/zespoły gimnazjalne nie przyznano miejsc I i II. Miejsce III  przypadło reprezentantkom Zespołu Szkół Katolickich z Sosnowca za piosenkę "Deszcz jesienny", którą zaśpiewały z towarzyszeniem instrumentów: Aleksandra Magiera, Anna Bryś, Marta Tokarz, Paulina Półtorak, Aleksandra Gołuszka i Róża Prusik. Natomiast w kategorii soliści gimnazjaliści jury przyznało aż cztery nagrody. III miejsce zajęła Kornelia Szlachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego z Olkusza piosenką "Taki kraj". Miejsce II przypadło Sargisowi Davtyanowi ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jaworznie za "Biały krzyż".  Miejsce I zajęły ex aequo Katarzyna Posikata z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu za "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" oraz znana nam wszystkim Emilka Głowa z klasy 3 gim. B, która śpiewała piosenkę "Być może".

Jury nie przyznało również I nagrody w kategorii duety/zespoły szkół ponadgimnazjalnych. III miejsce wyśpiewał sobie zespół z V LO im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Milena Jamrocha solistka oraz Piotr Berezka i Adam Berezka gitarzyści wykonali piosenkę "Biały krzyż". II miejsce w tej kategorii przypadło reprezentantom naszego Liceum. Zespół w składzie: Tymoteusz Masarczyk (wokal), Andrzej Matyszkiewicz (gitara), Kasia Jurasz, Zuzanna Haberka, Kamila Burda (skrzypce) wykonał piosenkę "Ostatni list".

Jury przyznało cztery nagrody solistom szkół ponadgimnazjalnych. III nagrodę otrzymała Kamila Dróżdż z LO im. Jana Pawła II w Siewierzu za wykonanie piosenki "Mury". II nagrodę wyśpiewała sobie Milena Wiśniewska, solistka z gitarą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, która zaprezentowała utwór "Nie jesteśmy czerwonymi pionierami". I miejsca, podobnie jak w przypadku gimnazjalistów, były dwa. Jedno przypadło Julii Łamacz z II LO im. E. Plater w Sosnowcu za "Dziewczynę z granatem", a drugie Julii Knot z ZSO nr III im. Orła Białego w Jaworznie za "Modlitwę nocną".