Konkursy z wiedzy religijnej

Data dodania: 2019.03.01

Dopiero niedawno skończyły się ferie zimowe, a uczniowie naszych szkół pełni zapału, pasji, ale też i głębokiej wiary, stanęli w konkursowe szranki. 27 lutego w gmachu Wydziału Katechetycznego odbył się etap diecezjalny XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, a dzień później - XVIII Diecezjalny Konkurs Biblijny dla gimnazjum.

Olimpiada Teologii Katolickiej

Temat tegorocznej OTK brzmiał "Święty Jacek – wzór ewangelizacji". Uczestnicy - uczniowie szkół średnich - musieli zapoznać się z zadanymi fragmentami Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, papieskimi adhortacjami (Jana Pawła II i Franciszka), a także bogatą literaturą źródłową przybliżającą nie tylko postać św. Jacka, ale i zagadnienia związane z ewangelizacją.

W etapie diecezjalnym 8 uczestników rozwiązywało test i odpowiadało na otwarte pytania sprawdzające przyswojoną wiedzę. Konkurs wygrał Piotr Jaszczyk z IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu. II miejsce zajęła Paulina Sroka z V LO w Dąbrowie Górniczej, a III - Anna Więcek z I LO im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Etap ogólnopolski konkursu, w którym udział weźmie trójka naszych finalistów, odbędzie się pod koniec marca.

Zwycięzca konkursu, Piotr Jaszczyk, to uczeń klasy I, pasjonat historii i lektor parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Jak podkreśla bardzo ważne w przygotowaniach było wsparcie katechetki, Małgorzaty Bryzik. Pomogło mu też bycie lektorem - część zagadnień, zwłaszcza biblijnych, znał dobrze ze swojej liturgicznej praktyki.

Konkurs Biblijny

Hasłem tegorocznego Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla uczniów gimnazjum - ostatniego, w związku z reformą edukacji - był cytat z Apokalipsy św. Jana: "Błogosławiony, który odczytuje, i ci, którzy słuchają słów proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane". Właśnie ostatnia księga Pisma Św. była materiałem, jaki musieli opanować - przy wsparciu katechetów - uczniowie.

Najlepsza okazała się Dominika Flasza z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. II miejsce zajęła Anna Kowalska z SP nr 4 w Olkuszu, a miejsce III - Michał Stano z SP nr 2 w Jaworznie. "Apokalipsa nie jest łatwą księgą, ale jest na pewno piękna, gdy się ją zrozumie, i daje dużo do myślenia. Czas, który poświęciłam na przygotowania, ofiarowałam za dusze w czyśćcu cierpiące oraz za Polskę" - mówiła zwyciężczyni konkursu. Katechetą przygotowującym Dominikę do konkursu był ks. Sławomir Woźniak.

W rozstrzygnięciu konkursu udział wziął Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Gratulując laureatom i wszystkim uczestnikom zwrócił uwagę, że taki konkurs jest doskonałą okazją, aby młodego człowieka pobudzić i wskazać obszary, które nie zawsze są przez niego odkryte, a ich zgłębianie pomaga w życiu. "Pismo Święte niesie pocieszenie, przestrogę, pouczenie. Każda chwila poświęcona, by skupić się i medytować słowo Boga jest wielkim pożytkiem dla człowieka. Jestem dumny, że ten cenny czas poświęciliście na to co najważniejsze" - mówił Biskup.