Maryja Wniebowzięta - odpust w Katedrze

Data dodania: 2020.08.15

W naszej diecezji mamy 5 parafii, świętujących 15 sierpnia odpust ku czci NMP Wniebowziętej - w Sosnowcu, Wojkowicach-Żychcicach, Dąbiu, Jeżówce i Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie. Choć w skali parafialnej te wydarzenia są równoważne i każda z parafii ma tego dnia jakby swoje imieniny, z którymi wiąże się dar odpustu zupełnego dla wszystkich nawiedzających świątynię, to sosnowiecki odpust jest szczególny. Przeżywa go bowiem kościół katedralny - najważniejsza świątynia diecezji, matka i głowa pozostałych wspólnot.

Sumie odpustowej odprawianej o g. 12 przewodniczył ks. Tomasz Kubiczek pracujący w Trybunale Roty Rzymskiej wraz z pochodzącym z Czarnogóry i także pracującym w Watykanie o. Piotrem. Kazanie wygłosił ks. Krystian Kucharczyk. "Jej matczyne serce wrażliwe jest na każdego i każdą z nas, zasłuchane w troski i cierpienia, ale również w to, co piękne i radosne, a co stanowi o naszym życiu. Dziś Ona, jako Matka, gromadzi nas w swoim domu - tu w sosnowieckiej Katedrze. Staje pośród nas, jako Wniebowzięta i pokazuje, że również celem naszego życia jest wniebowzięcie, czyli odziedziczenie niebieskiego królestwa, dla któego Jej Syn umiera, i w którym przygotowane dla każdego jest mieszkanie" - mówił kaznodzieja dodając, że "pod macierzyńskim płaszczem Maryi jest miejsce dla każdego. (...) Z Maryją zwyciężymy!".

Odpust katedralny to także okazja do prezentacji kolejnych ukończonych w Katedrze prac, które przywracają tej pięknej, zabytkowej świątyni jej dawny blask. Zniknęły rusztowania w północnej części transeptu przy kaplicy Matki Bożej, gdzie ukończono konserwację polichromii autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły. Pracom konserwatorskim poddano też tamtejsze witraże i rozetę. Jeszcze w tym roku do Katedry powróci odrestaurowany ołtarz św. Zyty z południowej kaplicy transeptu. Wyremontowano też dwa kamienne portale, a dwa kolejne konserwacja czeka już niebawem.

Niedługo dostępny będzie także wyjątkowy album z historią Katedry i pięknymi zdjęciami z jej wnętrza. Dwujęzyczne wydawnictwo to wielka gratka dla wszystkich miłośników zabytków i historii regionu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.