Mateusz Olas w Finale 27. Konkursu Wiedzy Biblijnej

Data dodania: 2023.06.08

Mateusz Olas – uczeń klasy II,  IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu zdobył 6 miejsce w Polsce w Wielkim Finale 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Civitas Christiana” pt. „Poczuj radość Ewangelii”.

- Eliminacje konkursowe przebiegały w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Uczniowie szkół ponadpodstawowych poznawali w tym roku Księgę Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków – wyjaśnia ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Finał miał miejsce w dniach 5-6 czerwca w Niepokalanowie, a samemu konkursowi towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi. W tym roku byli to: bp Wiesław Lechowicz, ordynariusz Polowy Wojska Polskiego, ks. prof. Mirosław Jasiński – członek komisji konkursowej OKWB, Michał Kondrat - reżyser filmu o Prymasie Stefanie Wyszyńskim pt. „Prorok” oraz Grzegorz Kiciński – prezes Fundacji „Anioły Miłosierdzia”, który podzielił się z uczestnikami poruszającymi świadectwami osób związanych z pierwszym hospicjum na Litwie (w tym s. Michaeli Rak – jego założycielki).

Podczas pobytu, zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie, mogli wspólnie uczestniczyć w nabożeństwach, Apelu Jasnogórskim oraz w Eucharystii, pod przewodnictwem ks. abpa Adriana Galbasa – metropolity katowickiego oraz w imprezach kulturalnych, takich jak, np. koncert FRS – Franciszkańskiego Rap Session. A wszystko to w przepięknym miejscu – Niepokalanowie,  Sanktuarium  Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego – wyjaśnia Anna Matusewicz – nauczycielka religii, przygotowująca Mateusza do konkursu.

Blisko 120 uczestników ze wszystkich 41 diecezji w Polsce, startując w finale miałoi szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia oraz na zdobycie atrakcyjnych nagród, w tym zagranicznych  pielgrzymek do Ziemi Świętej i do Wilna.

Mateusz, który już po części pisemnej finału w Niepokalanowie, zakwalifikował się do etapu ustnego, otrzymał tytuł laureata i uplasował się na 6 pozycji!
Siódemka laureatów, wśród których znalazły się obok Mateusza z Sosnowca, uczennice z diecezji: radomskiej, białostockiej, kieleckiej, gliwickiej, szczecińsko-kamieńskiej, otrzymała indeksy na wyższe uczelnie, liczne nagrody rzeczowe, a w czasie wakacyjnym – wyjazdy. Zwycięzca z naszej diecezji wybierze się w lipcu, wraz z katechetą Anną Matusewicz oraz czwórką laureatów, na pielgrzymkę do Wilna.

- W konkursie biblijnym wziąłem udział po raz drugi. Za każdym razem było to dla mnie niezwykłe przeżycie i doświadczenie, którego istotą jest zagłębianie się w Słowo Boże, obecne na kartach Biblii. W dzisiejszym świecie wiele osób zapomina, jak ważne dla wzrostu naszej wiary jest poznawanie i miłowanie Boga, właśnie przez Jego Słowopowiedział Mateusz Olas.