Uroczystości z okazji 10. rocznicy sakry Biskupa Kaszaka

Data dodania: 2019.03.31

Długa lista obecnych gości chyba najlepiej świadczy o tym, jak ważny to jubileusz. 28 marca minęło 10 lat, odkąd przybyły do nas z Rzymu i pochodzący z Pojezierza Choszczeńskiego w województwie zachodniopomorskim ks. Grzegorz Kaszak święceniami biskupimi i ingresem do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP rozpoczął pasterzowanie diecezją sosnowiecką, zostając drugim w historii biskupem lokalnego Kościoła. Na swoją biskupią dewizę wybrał słowa "Facere voluntatem Tuam" ("Pełnić wolę Twoją"). I właśnie wierność temu zobowiązaniu od lat zjednuje mu życzliwość, szacunek, lojalność oraz wdzięczność kapłanów i świeckich. 30 marca podczas uroczystej Mszy św. w Katedrze modlono się za szacownego jubilata. Na Eucharystii nie zabrakło diecezjan i przyjaciół spoza diecezji, przedstawicieli wspólnot, kapłanów, sióstr zakonnych, służb mundurowych (na czele z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem), wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, parlamentarzystów, a nawet władz rządowych na czele z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem i wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem. Oprawę muzyczną zapewnił chór katedralny "Lutnia" oraz Sosnowiecka Orkiestra Dęta.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. kanclerz Mariusz Karaś. "Od 10 lat nasza diecezja jest miejscem, gdzie walczymy o Pana – nie tylko w kościołach, nie tylko na placach czy w mediach, ale przede wszystkim w sercach tych prawie 600 tys. wiernych, którzy stanowią ten żywy, piękny, czasami pogubiony, poraniony, potrzebujący pasterza Kościół, któremu na imię diecezja sosnowiecka. Od 10 lat razem z Ekscelencją, na różne sposoby, uczymy się czynić wolę Pana, nawet tam gdzie jest to – tak po ludzku ujmując – niewygodne, niepopularne i trudne. Już wiemy, i Ksiądz Biskup też to wie, że by czynić wolę Pana, by kochać Go bezgranicznie, by służyć tym, których On stawia na drogach naszego kapłańskiego życia, nie można krzyża ominąć. Czasami, a może i często  trzeba z pokorą przed nim się pokłonić, wziąć go na plecy, nawet jeśli ciężar jest ogromny, nawet jeśli otacza nas niezrozumienie - bo jest to znak zwycięstwa miłości nad nienawiścią, wiary nad prywatą, nadziei nad uprzedzeniem. Dziś dziękujemy Księdzu Biskupowi za te 10 lat, za te lata miłości do Kościoła, pasterzowania diecezją sosnowiecką. (…) To 10 lat doświadczeń pięknych i radosnych, ale także i tych smutnych naznaczonych czasami ludzkim uprzedzeniem, nienawiścią, zazdrością – to 10 lat biskupstwa i 10 lat z tych 30 lat kapłaństwa Jego Ekscelencji" – mówił kanclerz. Przypomniał też wiele z inicjatyw, powstałych z natchnienia i przy wsparciu Biskupa – Diecezjalna Akademia Rodziny, Diecezjalny Fundusz Remontowy, sosnowiecki stały konfesjonał, Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Jana Pawła II w 20. roku istnienia diecezji, przygotowanie diecezjalne Światowych Dni Młodzieży, obchody 25-lecia diecezji oraz 100-lecia niepodległości, reforma administracyjna podziału diecezji i powstanie Diecezjalnego Archiwum w Będzinie.

"Ogromna troska o każdego człowieka – małego i dużego, zdrowego i chorego, pracującego i bezdomnego, w sutannie, w mundurze i bez – w tym przejawiała się i przejawia troska i Twoja odpowiedzialność biskupia za Kościół – ten pisany z dużej litery, ale i ten z małej, a którym jest diecezja sosnowiecka" – mówił kanclerz.

" Pasterz przede wszystkim musi poznać swoje owce tak, by i one poznawały go po głosie i szły za nim. On nie będzie się wstydził dotknąć swoich owiec. (…) Dziękujemy Księdzu Biskupowi za to, że wsłuchujesz się w głos wiernych, że żyjesz nie tylko w diecezji sosnowieckiej czy dla diecezji sosnowieckiej. Żyjesz diecezją sosnowiecką – jej radościami i smutkami. Cieszysz się kiedy mówi się w telewizji i radio dobrze o Sosnowcu czy też o innych miastach i miejscowościach naszej diecezji. Ale smucisz  się, kiedy mieszkańcy diecezji – i nie ważne jest tutaj, czy są wierzący czy też nie – doświadczają osobistych tragedii. Wszędzie, gdzie możesz, w różnych instytucjach rządowych i nie tylko, prosisz, wstawiasz się za naszymi księżmi, za parafiami, ale też za organizacjami które działają na terenie naszej diecezji. Od dnia swojej konsekracji, od pierwszej Mszy świętej sprawowanej przez Ciebie jako biskup, kibicowałeś i materialnie wspierałeś budowę stacjonarnego hospicjum im. św. Tomasza Ap. w Sosnowcu. Człowiek chory i cierpiący, zwłaszcza nieuleczalnie, zawsze był Ci bliski" – zwracał się do jubilata kanclerz.

Na zakończenie Mszy św. życzenia złożyli przedstawiciele służb mundurowych, a minister Andrzej Adamczyk odczytał okolicznościowy list od wicepremier Beaty Szydło. Wyraźnie wzruszony Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak złożył wszystkim zebranym podziękowanie za obecność na tej uroczystości i stałą życzliwość wobec niego i całej diecezji.

Druga część uroczystości odbyła się w Domu Katolickim, gdzie wszyscy zebrani mogli osobiście złożyć Biskupowi życzenia. Przygotowany został także tort i poczęstunek.

"Dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, które się dokonało przez  ręce Księdza Biskupa, przez Twoją posługę pasterską, przez Twoje słowa i ofiarne zaangażowanie. Bogu niech będą dzięki i Księdzu Biskupowi niech będą dzięki. Pod pasterskim przewodnictwem Księdza Biskupa, pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Ekscelencjo Księże Biskupie Grzegorzu proszę przyjąć skromne jubileuszowe życzenia w 10. rocznicę sakry biskupiej: zdrowia, pogody ducha, optymizmu chrześcijańskiego, radości z posługi pasterskiej, uśmiechu, nawet w smutku lub boleści. Życzymy przyjaciół, którzy wskażą piękno, życzymy wdzięczności kapłanów i diecezjan, cierpliwości przy akceptacji rzeczywistości oraz siły w przekazywaniu miłości! Niech Moc Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana stanie się udziałem Twego serca. Niech ogień miłości rodzącej się w każdej sprawowanej przez Ciebie Mszy św. przenika życie, odradza wiarę w siebie, ludzką dobroć i radość codziennego świadczenia o Bożej Miłości. Wreszcie, dotykając tajemnicy pełni Chrystusowego kapłaństwa, życzymy, aby Ksiądz Biskup z całą otwartością umysłu i serca wciąż z takim poświęceniem realizował, to tak fundamentalnie zakorzenione w samym sercu egzystencji Kościoła, misyjne polecenie Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19), a także „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19), ponawiając każdego dnia ofiarę Jego Ciała, które wydał, oraz Jego krwi, którą przelał za życie świata" – takie życzenia w imieniu kapłanów i diecezjan złożył ks. Michał Borda.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.