Nadano Mu imię "Jezus"

Data dodania: 2019.01.03

Pamiętny dzień 19 czerwca 2018 roku – mecz Polska vs. Senegal na Mistrzostwach Świata w Rosji.  Podczas transmisji telewizyjnej z ust komentatora padają słowa: „co myśmy zrobili, Jezus, Maryja”. Przychodzi mi na myśl wiele innych sytuacji, w których niepotrzebnie oraz często bezmyślnie wzywamy imienia Bożego. Tymczasem 3 stycznia Kościół w liturgii obchodzi wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus.

Boskie imię

Drugie przykazanie Dekalogu zwraca nam uwagę na Świętość Imienia Bożego. Trzy pierwsze przykazania Dekalogu odnoszą się do Boga, dopiero kolejne do człowieka, a tymczasem niejednokrotnie zdarza nam się pomijać te przykazania w przygotowaniu do spowiedzi świętej. Dziś zatrzymamy się na drugim. „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”.

Nie znam człowieka, który by w jakiejś sytuacji nie powiedział niepotrzebnie „Jezus, Maryja”. Każdemu się to zdarza ale zbyt bardzo nam spowszedniało drugie przykazanie. Dlatego zachęcam do głębokiego rachunku sumienia odnośnie do tej kwestii. Boże imię jest święte, wobec tego należy Je szanować i wypowiadać tylko i wyłącznie w religijnym i historycznym znaczeniu w dodatku z pełną świadomością. W każdym innym wypadku nadużywanie Imienia Bożego jest grzechem i należy się z tego grzechu spowiadać.

Imię Boże w Piśmie Świętym

W Biblii znajdujemy wiele fragmentów odnoszących się do świętości imienia Bożego. Św. Paweł Apostoł pisze tak: Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezus zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych (Flp 1, 8-10). Według mnie to najpiękniejszy tekst o Imieniu Jezus. To imię ma nas wręcz prowokować do uniżenia się przed majestatem Boga. Kolejny fragment dotyczący Imienia Bożego to psalm 61, w którym autor natchniony zapisał: będę zawsze imię Twe opiewał i dnia każdego wypełniał me śluby.

Apostołowie działali cuda w imię Jezusa, o czym czytamy w Dziejach Apostolskich. I my także jesteśmy zachęceni przez św. Pawła do ofiarowania swojej codzienności Bogu: Wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko (czyńcie) w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego”(Kol 3, 17).

Antidotum

Zdaje sobie sprawę, że nie jest łatwo pozbyć się tego grzesznego nawyku używania Imienia Bożego nadaremno. Jednakże można to zrobić z pomocą Bożej łaski. Należy z dotąd grzesznego nawyku uczynić modlitwę poprzez np. akt strzelisty. Zamiast niepotrzebnego „Jezus, Maryja” powiedzieć „Jezu, ufam Tobie”, „Jezu, zmiłuj się nade mną”, Jezu, pomóż”, „Jezu, przepraszam”. Wtedy będzie to piękna modlitwa na naszych ustach.

 


Ks. Grzegorz Woszczek
Parafia Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.