Niedziela św. Franciszka w Dąbrowie Górniczej

Data dodania: 2020.09.12

4 października w parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej będziemy świętować Niedzielę Św. Franciszka – pierwszego ekologa. Już po raz drugi w obchody te wpisują się ekologiczny projekt Caritas Polska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiadający na wyzwania encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si”. W projekcie uczestniczy 12 diecezjalnych Caritas, w tym Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Przedsięwzięcie ma za zadanie ożywić społeczność lokalną w podejmowaniu wyzwań jakie niesie ekologia integralna.

Program obchodów Niedzieli Świętego Franciszka:

• Msze Święte w godzinach 7:30, 9:30, 11:00 i 12:30; nasz gość – ksiądz Mirosław Tosza, założyciel Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie będzie głosił homilię zgromadzonym na temat różnych aspektów obecnego kryzysu ekologicznego.
  • Mobilna Ambasada Laudato Si’ – czyli elektryczny autobus ufundowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), w którym przedstawiciel Caritas Sosnowiec będzie prowadził konkursy dla najmłodszych, promował proekologiczne nauczanie Kościoła.
  • Eko-kiermasz – Wspólnota Betlejem przedstawi swoje rękodzieło – między innymi będzie można nabyć ceramikę wraz z ikonami, ptaki Św. Franciszka, drewniane krzyże z elementami ceramiki. Zaproszone Zespoły Parafialne zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby takie jak pachnąca lawenda wyhodowana w ogrodach stworzonych w ramach projektu „Laudato Si’” zapakowana w szydełkowane serduszko,  drobiazgi świąteczne, suszone bukiety czy domowe wypieki.
  • Prelekcja połączona z warsztatami ceramicznymi oraz nauką  wykonywania ikon ze starych zniszczonych desek; ksiądz Mirosław przybliży wielkość, istotę i piękno wyzwania, wobec którego stoi ludzkość w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.
  • Zajęcia ekologiczne dla dzieci prowadzone przez Wspólnotę Betlejem, lepienie z gliny.
  • Eko – piknik Caritas –  zgromadzeni zostaną zaproszeni na poczęstunek przygotowany z ekologicznych produktów przez Wspólnotę Betlejem.
  • Dla najmłodszych przewidziano niespodziankę w postaci żywych zwierząt.