Niedziela św. Franciszka w jaworznickim "Betlejem"

Data dodania: 2021.10.04

Dwie Msze Święte, konferencje, ekologiczne warsztaty dla dzieci, prelekcje dla dorosłych o działaniach recyklingowych, stoisko ze zdrową żywnością, zwiedzanie mini zoo oraz powstającego nowego budynku – to elementy obchodzonej niedzieli św. Franciszka w jaworznickim Domu Modlitwy i Życia z Ubogimi „Betlejem”.

- Jego ojciec należał do bogatych mieszczan. Franciszek miał wszystko. Zapragnął rycerskiej sławy. Ojciec sprawił mu zbroję i konia, co było gigantycznym wydatkiem. Były to olbrzymie pieniądze. Po przegranej wyprawie wojennej ranny trafił do niewoli. Tam przez rok mógł myśleć nad swoim życiem - mówił w czasie homilii o św. Franciszku o. Jacek Waligóra, kapucyn, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio z Krakowa.

Kaznodzieja dodał również, że św. Franciszek dostrzegł, że wartości, którymi żył, bogactwo i splendor szybko przemijają, a przemianę przeszedł dopiero w niewoli i doświadczeniu trędowatych.

- Całując trędowatego św. Franciszek uniżył się do jego poziomu, zszedł niejako do poziomu tego nędznika - mówił o. Waligóra podkreślając, że dawanie ludziom drugiej szansy to również jest pewien rodzaj duchowego recyklingu, którym zajmuje się zarówno wspólnota Betlejem, jak i Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Po przedpołudniowej Mszy Świętej odbyły się warsztaty dla dzieci w zagrodzie wielbłądów oraz spotkanie dla dorosłych w oratorium o św. Franciszku i Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Odbyło się również zwiedzanie powstającego nowego budynku wspólnoty „Betlejem”.

- Stan surowy zamknięty będziemy mieć jeszcze w tym roku, a w przyszłym roku budynek będzie gotowy do zamieszkania. Jest to rozbudowa domu z drugiej połowy XX wieku. Zatrudniony jest jedynie kierownik budowy. Wszystkie prace budowlane wykonują mieszkańcy wspólnoty. Cały czas na budowie pracuje 2-3 mieszkańców - powiedział w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej Krystian ze wspólnoty „Betlejem”.

Uczestnicy dnia św. Franciszka mogli otrzymać także „pakiety Laudato Si” - czyli paczki przygotowane przez Caritas. Przez całą niedzielę czas czynny był także sklepik z produktami tworzonymi przez mieszkańców wspólnoty.

Dom Modlitwy i Życia z Ubogimi „Betlejem” w Jaworznie powstał w 1996 roku. Na co dzień żyją tutaj i pracują ubodzy i bezdomni. Założycielem i opiekunem duchowym Wspólnoty "Betlejem" jest ks. Mirosław Tosza.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz