Nowy Rok z Biskupem w Olkuszu

Data dodania: 2019.01.03

Za miasto i gminę Olkusz oraz dekanat olkuski, a także za ks. proboszcza Mieczysława Miarkę z parafii św. Andrzeja w Olkuszu, świętującego dzień imienin i ks. jubilata Stefana Rogulę, obchodzącego dzień później swoje urodziny, modlił się 1 stycznia 2019 w olkuskiej bazylice Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, przewodnicząc koncelebrze uroczystej Eucharystii o godz. 13.00 i głosząc Słowo Boże.

W homilii przypomniał on wydarzenia minionego roku, zwłaszcza przeżywane 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, zwracając m.in. uwagę na to, że wtedy w sposób szczególny modliliśmy się za naszą Ojczyznę, a także pamiętaliśmy o naszych bohaterach narodowych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Polsce. Ksiądz Biskup dodał, że obowiązek modlitwy, błagania Nieba o dobrobyt i pomyślność dla całego naszego kraju, modlitwy za Ojczyznę i jej bohaterów, powinien także rozciągnąć się na kolejne lata. Zauważył, że Bóg obdarzył nas w 2018 roku pokojem, ale nie zawsze tak było na świecie, gdyż w tym czasie toczyło się, według statystyk, około czterystu konfliktów zbrojnych i wojen – które niosą nieszczęścia, krzywdy.

- Może też warto przy tej okazji wspomnieć na osoby, które w 2018 roku zostały przez nas skrzywdzone, którym nie wyświadczyliśmy dobra, a mogliśmy to dobro uczynić, wspomnieć tych, którzy przez nas zostali zaniedbani, skrzywdzeni, poranieni na różne sposoby: słowem, może jakimś nieodpowiedzialnym gestem czy czynem. Te rany też są głębokie… – powiedział Pasterz naszej diecezji. – Pospieszmy z naszym dobrem, z naszym ratunkiem. Wynagródźmy wyrządzone krzywdy, tak, aby i wśród nas, wśród może najbliższych, wśród naszych rodzin, panowała zgoda, pokój i spokój… . Prosimy dobrego Boga, Tego, który przyszedł na świat ponad dwa tysiące lat temu: Podnieś rękę Boże Dziecię i błogosław wszystkim mieszkańcom Olkusza i Gminy, na to, ażeby ten rok upłynął w pokoju i zgodzie wśród nas i w naszej ukochanej Ojczyźnie. Spraw Panie, aby na tej naszej ziemi, także olkuskiej, panował spokój, radość. Daj Boże, abyśmy wszyscy byli zdrowi, abyśmy ciebie chwalili, o Tobie nie zapominali; ale w sposób szczególny daj nam otwarte serce, wrażliwe na drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który w życiu się pogubił, który przeżywa trudności, który musi się zmierzyć z różnego rodzaju zdarzeniami życiowymi.

W koncelebrze Mszy Św. udział brali także m.in. ks. kanclerz Mariusz Karaś i ks. dziekan Henryk Chmieła. Uczestniczyli w niej m.in. burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik i starosta olkuski Paweł Piasny, siostry zakonne, ministranci oraz licznie przybyli wierni. Na koniec życzenia dla księży Miarki i Roguli, a także dla Księdza Biskupa i duchowieństwa składali przedstawiciele grup i stowarzyszeń oraz władz samorządowych i służb mundurowych. Podczas Eucharystii śpiewał Chór Parafialny pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka.

Po Eucharystii Biskup odwiedził księży pracujących w olkuskiej parafii z tradycyjną wizytą kolędową.

FOTO i oprac. tekstu: Tomasz Wilczyński