Oaza: powakacyjny Dzień Wspólnoty w Katedrze

Data dodania: 2021.09.06

Tegoroczny powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej odbył się w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Kościół zapełnił się młodzieżą, dorosłymi i rodzinami chcącymi spotkać się ze sobą nawzajem i z Bogiem na dziękczynieniu i radosnym wspominaniu minionych wakacji.

Przed Mszą nastąpiło przekazanie nowym parom odpowiedzialności za kręgi Domowego Kościoła. Z kolei nowym moderatorem diecezjalnym tej wspólnoty został ks. Marcin Słodczyk.

Podczas uroczystej Eucharystii wspólnota usłyszała Ewangelię o uzdrowieniu głuchoniemego. Ks. Słodczyk na kazaniu zauważył, że można to słowo odczytywać jako przesłanie dla Ruchu Światło-Życie na cały rozpoczynający się rok formacyjny. Podkreślił, że oazowicze - tak jak Jezus - powinni na osobności otwierać innym uszy i rozwiązywać im języki, co symbolicznie oznacza „zmianę myślenia”. Kaznodzieja wskazał, że osoby formujące się w Ruchu są „posłane do Dekapolu”, czyli do takich ludzi, którzy jeszcze nie poznali Jezusa.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpiła prezentacja wspólnot rekolekcyjnych w Domu Katolickim. Dzieci Boże, młodzież z Oazy Nowej Drogi i Oazy Nowego Życia oraz Domowy Kościół opowiadali o swoich przeżyciach z wakacji. Po krótkich ogłoszeniach chętni dzielili się swoim świadectwem o tym, jak na rekolekcjach odkrywali miłość Boga, wartość wspólnoty i Eucharystii.

Ks. Robert Gacek – diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie - przestrzegł jednak, żeby nie traktować wakacji jak „ładowania akumulatorów”, a roku formacyjnego jako czasu ich rozładowywania. Według Moderatora, cały rok powinien być czasem wzrostu.

Powakacyjny Dzień Wspólnoty był pełen rozmów, uścisków i radości z przebywania razem. Kolejną okazją do spotkania będzie Dzień Wspólnoty 14 października połączony z koncertem „Prawda – Krzyż – Wyzwolenie” poświęconemu postaci Franciszka Blachnickiego.

tekst: Marzena Pająk (DKS)
zdjęcia: Jarosław Olesiński (DKS)