Ocalono patriotyczne wspomnienia - rozstrzygnięcie konkursu

Data dodania: 2018.09.12

Były źródłem inspirujących rozmów z członkami rodzin, wywołały wiele wzruszeń u czytających je jurorów, ale przede wszystkim ocalono dzięki nim od zapomnienia pamięć o bohaterskich losach wielu mieszkańców Polski, dzielnie zmagających się z trudnymi czasami, w jakich przyszło im żyć.

„Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne” – to tytuł konkursu, będącego jednym z filarów obchodów 100-lecia niepodległości w naszej diecezji. Pomysłodawcą konkursu był Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a organizację wziął na siebie ks. Michał Borda i Wydział Katechetyczny Kurii.

Uroczysta gala, podczas której wręczono dyplomy za udział i nagrody, połączona ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, występem Młodzieżowego Chóru Jubileuszowego Wydziału Katechetycznego Sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej, Śląskiego Kwintetu Dętego Silesian Brass Artists i ks. Pawła Sobierajskiego, odbyła się 11 września w sosnowieckiej Katedrze. Po gali odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ksiądz Biskup.

Nadesłane prace to spisane w różnej literackiej formie wspomnienia samych piszących, bądź ich najbliższych. Najmłodszy uczestnik konkursu miał 7 lat, a najstarszy – 91. Najwięcej uczestników to uczniowie szkół podstawowych. Jedną z nich była Wiktoria Smoczyńska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, która opisała wojenne losy swojej prababci. Jak przyznaje dzięki konkursowi udało się wzbogacić i uszczegółowić wiedzę o tych niezwykłych wydarzeniach. "Bardzo miło i z emocjami słuchało się tych historii, świetnie pisało się pracę razem z babcią" – mówi Wiktoria.

"Udało się ocalić imiona, nazwiska i miejsca, gdzie walczono o wolną Polskę. Chodziło o wydobycie pamięci o naszych bohaterach, ale też pobudzenie patriotyzmu" – mówił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak serdecznie dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu i jego uczestnikom.

Konkurs odbywał się we współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, a jego wspaniałym mecenasem była firma TAURON Polska Energia S.A., którą na wręczeniu nagród reprezentował prezes zarządu Filip Grzegorczyk.

147 nadesłanych prac oceniała złożona z ekspertów komisja w składzie: mgr Elżbieta Cioch, prof. dr hab. Dariusz Nawrot, dr Paweł Matyszkiewicz, mgr Tomasz Gonet oraz ks. dr Michał Borda. Wyłoniła ona trzech laureatów oraz wyróżniła 10 prac.

Trzy równorzędne główne nagrody zdobyli Daria Kołodziejczyk z Sosnowca (lat 14), 89-letni Brunon Piekarski z Wolbromia (jeden z najstarszych uczestników konkursu) oraz mieszkanka Klucz Bożena Wicherek (lat 56).

Wyróżnienia otrzymali: Anna Hojeńska z Sosnowca (lat 13), Karol Woźniak z Sosnowca (lat 13), Martyna i Emilia Woźniak z Sosnowca (lat 10), Izabela Świtalska z Zawiercia (lat 41), Miłosz Głowacki z Dąbrowy Górniczej (lat 12), Monika Gawęcka-Starczewska z Sosnowca (lat 47), Antoni Kalarus z Sosnowca (lat 11), Marta Nowacka z Czeladzi (lat 17), Danuta Molęda z Olkusza (lat 71), Marcin Wolski z Sosnowca (lat 14).

Nagrodzone prace zostały opublikowane w formie książkowej. Od najbliższego piątku na naszej stronie internetowej będziemy co tydzień publikowali kolejne nagrodzone i wyróżnione prace. Serdecznie zapraszamy do tej inspirującej lektury!

Wręczenie nagród poprzedziła poranna konferencja poświęcona konkursowi, zorganizowana w siedzibie Kurii.

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.