Zapraszamy na odpust na Dorotce

Data dodania: 2018.07.22

6 sierpnia rozpocznie się świętowanie odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego na wzgórzu św. Doroty w Będzinie-Grodźcu. O g. 15 odprawiona zostanie Msza św., po której obraz Matki Bożej Dobrej Przemiany zostanie procesyjnie przeniesiony do kościoła parafialnego św. Katarzyny, gdzie codziennie będą przed nim odmawiane maryjne modlitwy. Na swoje miejsce obraz wróci w niedzielę, 12 sierpnia, kiedy o godz. 12 rozpoczną się centralne uroczystości odpustowe z Mszą św. i rozlicznymi atrakcjami.

Serdecznie zapraszamy do świętowania na "Zagłębiowskim Taborze"!

 

HISTORIA KOŚCIÓŁKA ŚW. DOROTY W GRODŹCU

"Na terenie Grodźca, w odległości trzech kilometrów od Będzina, na wysokości 383 metrów ponad poziom morza, wznosi się niby królowa Zagłębia majestatyczna góra, a na niej niewielki kościółek w stylu romańskim pod wezwaniem Świętej Doroty, zbudowany w roku 1635.

Majestatyczny stąd na wszystkie strony rotacza się widok. Od wschodu, jak daleko wzrok sięga, widać łąki, pola, lasy i ciche wioski, aż pod sam Siewierz, od południowej strony historyczny gród Będzin ze słynnym zamkiem Kazimierza Wielkiego, a za nim hen w odległości kilkunastu mil w przeczystych lazurach nieba oko przybysza zachwyca piękny łańcuch gór tatrzańskich. Od zachodu natomiast i od północy ujrzysz ogromną liczbę miast, wsi i kopalń, okrytych ustawiczną mgłą dymu i czadu z kominów, niby czarny las. Widnokrąg tedy z góry Świętej Doroty od Tatr aż do góry Świętej Anny na Górnym Śląsku wynosi około 20 mil co należy do rzadkich wypadków w całej Polsce.

dorotkaGłośną stała się góra Świętej Doroty dopiero w 1865 roku (według kroniki parafialnej i opowiadania starych mieszkańców), a to na skutek cudu, jakiego doznał od Matki Boskiej Marcin Kotuła robotnik z Kamienia, wsi położonej na Górnym Śląsku. Pewnego razu, jak głosi owa kronika, zachorowało mu dziecię, a kiedy wszelkie rachuby i nadzieje ludzkie zawiodły, pobożny ów robotnik całą nadzieję złożył w ręce Matki Boskiej. Spracowany biedny ojciec wśród ciszy nocnej klęczy przy konającym swym dziecięciu, błagając o pomoc M.N. "Uzdrowienie Chorych". Wskutek nadmiernego wyczerpania zasypia. Niebawem we śnie ukazuje mu się Matka Boska i rzecze do niego:

"Serce moje jest zawsze pełne litości dla nieszczęśliwych mieszkańców tej ziemi, których prześladuje srogi los. Wstań! Dziecię twe powróci do zdrowia... Z wdzięczności za to kup w Piekarach obraz mój z pierścieniem na palcu, jaki we śnie widziałeś i w dniu Przemienienia Pańskiego zanieś go do kościółka Świętej Doroty w Grodźcu".

Uszczęśliwiony ojciec spełnia życzenia Marii. Dnia 6 VIII 1865r. wśród uroczystej procesji umieszczony zostaje w kościele Świętej Doroty. Od tej chwili świątynia ta staje się ulubionym miejscem licznych pielgrzymek ludu śląsko-dąbrowskiego.

(ze strony www.naszkosciol.info)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.