Olkuska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - I dzień

Data dodania: 2021.08.09

- Wyruszamy. Wyruszamy, jak Polska długa i szeroka. Ponad 40 pielgrzymek pieszych, kilkanaście rowerowych, a wszyscy dążą do Matki. Pielgrzymka zewnętrznie ukazuje naszą wewnętrzną podróż. I o to będzie chodziło, żeby w nas dokonała się wewnętrzna podróż - mówił bp Piotr Skucha w olkuskiej Bazylice św. Andrzeja w czasie Mszy Świętej inaugurującej XXX Olkuską Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej.

Sosnowiecki biskup pomocniczy senior w czasie homilii zauważył, że podobnie, jak Pan Bóg mówił do proroka Ozeasza na pustyni, tak i pielgrzymi potrzebują wewnętrznej podróży i słuchania Boga, które dokonuje się na miejscu pustynnym.

Pielgrzymkę na Jasna Górę porównał do sytuacji, kiedy od Boga Abraham otrzymał polecenie wyjścia ze swojej rodzinnej ziemi.

- Biblia przyznaje temu, kto jest powoływany przez Boga prawo do wahania i zadawania pytań. Wiara nie jest wyborem, którego można dokonać raz na zawsze. Wiarę, to znaczy zaufanie do Boga należy odnawiać codziennie. To zaufanie jest poddawanie próbie. W drodze do Boga, wiara nigdy nie jest taka samamówił bp Skucha podkreślając, że ufność może się zmieniać i rozwijać.

Patronat nad sosnowiecką pielgrzymką po raz kolejny objął Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Małopolski Urząd Wojewódzki.

W czasie porannej Mszy Świętej na rozpoczęcie pielgrzymki obecny był m. in. Łukasz Kmita, wojewoda małopolski oraz ks. Marian Janus – krajowy koordynator ds. pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.

W pielgrzymce bierze udział osiem grup: grupa złota z Jaworzna, grupa żółto-niebieska będąca grupą rodzin (z Olkusza), pomarańczowa z Wolbromia, biało-czerwona z parafii św. Andrzeja w Olkuszu, biało-zielona z Kluczy, błękitna z Sułoszowej, fioletowa ze Sławkowa oraz biało-niebieska z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

W pielgrzymce udział bierze około 700 pątników. Pielgrzymka zakończy się w piątek Mszą Świętą o 16:00 w Bazylice na Jasnej Górze.

tekst: Mikołaj Wójtowicz