Olkusz: Letni Festiwal Organowy

Data dodania: 2021.07.10

W bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu rozpoczął się Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2021”. Wydarzenia skupiają swoją uwagę wokół organów wybudowanych przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w latach 1611-1633.

- Każdemu z czterech koncertów festiwalu towarzyszyć będzie prelekcja poświęcona różnym aspektom powstania tych wyjątkowych, historycznych organów. Będą to informacje dotąd niepublikowane. Słuchacze będą więc pierwszymi „depozytariuszami” tej wiedzy - powiedział dr hab. Krzysztof Urbaniak, dyrektor artystyczny festiwalu pracujący na co dzień jako adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi i Krakowie.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii dr. Tadeusza Łyczakowskiego pt. „Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie”. Prezentowana jest w Centrum Kultury w Olkuszu przy ul. Szpitalnej.

- Hans Humml budował również organy dla Kościoła Mariackiego w Krakowie. Nie zachowały się one jednak do dzisiaj. Dlatego łączy nas tak wiele z tym kościołem – powiedziała Lidia Kalecińska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu tłumacząc wybór tematyki prezentowanych fotografii.

Organy znajdujące się w olkuskiej bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła są najstarszymi organami w Polsce. Wybudowane zostały w latach 1611-1633, a w 2015-2018 zostały poddane gruntownej renowacji.

- To wg mojej wiedzy jedyny tak stary i zachowany instrument, który oprócz oryginalnej substancji posiada również niezwykle szczegółową i rozbudowaną dokumentację w postaci akt z początku wieku XVII opisujących wszystkie koleje jego losu. Do takich dokumentów należy księga wydatków i wpływów fary olkuskiej, która rozpoczyna wpisy 6 lat po podpisaniu umowy na budowę instrumentu z Hansem Hummlem, czyli w 1617 roku. Tę księgę odnaleźliśmy w trakcie prac nad konserwacją instrumentu. Zachowała się we Lwowie, w dawnej Bibliotece Baworowskich - powiedział Krzysztof Urbaniak dodając, że istnieje jeszcze jedno źródło, z którego istnienia zdawano sobie sprawę już od lat międzywojennych. Była to bliźniacza księga i rozpoczynała swoje wpisy w roku 1603. Księgę udało się odnaleźć kilka tygodni temu. 

- Organy Hansa Humla to niesamowite dziedzictwo: religijne, kulturalne, historyczne. Samo brzmienie tego instrumentu jest już niezwykłe, a w połączeniu z wybitnymi artystami daje niezapomniane doznania artystyczne - mówił Roman Piaśnik, burmistrz miasta i gminy Olkusz, który objął swoim patronatem festiwal.

W trakcie pierwszego koncertu tegorocznego festiwalu na organach zagrał Daniel Prajzner z Krakowa, natomiast na trąbce barokowej - Tomasz Ślusarczyk z Przemyśla.

Kolejne koncerty będą mieć miejsce 25 lipca oraz 8 i 22 sierpnia o godz. 19:00. Transmitowane będą on-line na stronie Facebook Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu. Wstęp na koncerty oraz na wystawę jest bezpłatny.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu został wybudowany za panowania Kazimierza Wielkiego. Proboszczem był tutaj m.in. św. Jan Kanty.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
foto: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.