Olkusz: nagranie wyjątkowej płyty i koncert organowy

Data dodania: 2019.09.14

W dniach od 16 września do 20 września 2019 roku bazylice mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu realizowane będzie nagranie płytowe "Tabulatura Joannis de Lublin 1540 - Sacrum et Profanum".

Będzie to zarazem pierwsze w historii fonografii - premierowe - nagranie zrekonstruowanych utworów sakralnych z Tabulatury Jana z Lublina, wykonanych zgodnie z dawną praktyką w technice alternatim na jedynych w Polsce organach historycznych Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, w stroju średniotonowym w Olkuszu wraz z realizacją koncertu promującego wydawnictwo, zorganizowanego w bazylice św. Andrzeja.

Do realizacji wydawnictwa zaproszeni zostali wybitni specjaliści z dziedziny muzyki dawnej - Agnieszka Budzińska-Bennett oraz Andrzej Szadejko - polscy absolwenci słynnej Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria oraz zespół Cracow Singers.

Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wydawnictwo promuje i upowszechnia wartość materialnego dziedzictwa Małopolski jakim jest zabytkowy, odrestaurowany dokładnie rok temu instrument Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego - jedyne w Polsce organy w stroju średniotonowym i jednocześnie najstarszy w Polsce działający instrument organowy oraz upowszechni wartość zabytku literatury muzycznej pochodzące z nieopublikowanych chorałowych źródeł krakowskich (głownie graduału Olbrachta, Kraków 1506).

Historia zachowanych do dzisiaj wielkich organów bazyliki mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu rozpoczyna się w 1611 roku, gdy gwarkowie olkuscy podpisują umowę na budowę dzieła z Hansem Hummlem, krakowskim organmistrzem pochodzącym z Norymbergi. Ujawnione archiwalia organów olkuskich potwierdzają, że powstał instrument o 6 głosów większy, niż pierwotnie zakładano. Jak pisze Hummel w jednym z listów z 1616 roku, stało się tak dlatego, że magistrat miasta Olkusza pragnął "mieć sławę" przed innymi miastami.

Zapraszamy również na koncert promujący unikatowe wydawnictwo w dniu 18 września o godz. 19.00 w olkuskiej bazylice.
Organizatorem projektu wydawniczego pn.Tabulatura Joannis de Lublin 1540 - Sacrum et Profanum jest Fundacja Equinum. Partnerami projektu są: Fundacja Trinitas Artis oraz parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

Katarzyna Freiwald

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.