Olkusz: odpust św. Jana Kantego w bazylice św. Andrzeja

Data dodania: 2018.10.23

20 października w bazylice olkuskiej pw. św. Andrzeja odbył się odpust ku czci jednego z jej współpatronów, byłego proboszcza tej parafii, świętego Jana Kantego. Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Józef Ośródka.

"Święty Janie, Ty naprawdę tu jesteś. Gdzie Pan Jezus, tam są i święci. Ty tu jesteś, bo te ściany pamiętają twój głos, jak czytałeś Słowo Boże. Te posadzki pamiętają, jak szedłeś do konfesjonału. Ta wiekowa świątynia pamięta twoje rozmodlenie. I także z tobą i przy tobie są te dobre czyny, które pełniłeś, bo miałeś, jak Jezus, serce miłosierne. Jan Kanty pięćdziesiąt pięć lat był profesorem krakowskiego uniwersytetu. Mądry, wymagający, ale i miłosierny. Wiele razy, gdy zobaczył biednego studenta dawał swoje buty czy palto. Gdy przyszedł ktoś głodny do domu, gdzie mieszkał z profesorami, to sadzał go i mówił: "Chrystus do nas przyszedł", bo w każdym głodnym, biednym, chorym, sam Pan Jezus powiedział, że jest obecny" – mówił ks. Ośródka zaznaczając, że św. Jan chce nam dziś powiedzieć "Ukochajcie Pana Boga i miejcie dobre serce dla drugiego człowieka".

Pod koniec uroczystości odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem, do ołtarza św. Jana, gdzie zanoszone były modlitwy. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Parafialny pod dyrekcją Jana Kućmierczyka, a na odrestaurowanych organach H. Hummla grał Maciej Semla.

Dzieciom z klas trzecich, przygotowującym się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej ks. Ośródka poświęcił różańce. Obecni byli także kandydaci do sakramentu bierzmowania, którzy swoją obecnością modlitewną potwierdzili szczerą wolę dobrego przygotowania się do przyjęcia Darów Ducha Świętego. Na odpust przybyli też kapłani, siostry zakonne i wielu wiernych.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński