Olkusz: opłatek na Rynku z Biskupem i panią Premier

Data dodania: 2017.12.17

16 grudnia na olkuskim Rynku mieszkańcy Olkusza oraz powiatu olkuskiego przeżywali Spotkanie Wigilijne. Wśród gości znaleźli się m.in. Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, wicepremier Beata Szydło, Marszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Minister Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wielu polityków i samorządowców, a także proboszczowie olkuskich parafii na czele z ks. dziekanem Henrykiem Chmiełą. Na wigilię zaprosili poseł na Sejm RP Jacek Osuch oraz radny Rady Powiatu Łukasz Kmita.

Na scenie najpiękniejsze kolędy wykonywał chór z parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu oraz góralska kapela z Łącka i zespół Zawadzianie. Można było skosztować tradycyjnych potraw - ryb, pierogów i barszczu, a potrzebującym ufundowano paczki świąteczne. Wszyscy mieli szansę przełamać się także tradycyjnym opłatkiem poświęconym przez Biskupa.

"Właśnie w Boże Narodzenie, kiedy będziemy cieszyć się z narodzenia Pana Jezusa, kiedy będziemy mówili o radości, o tym, co nas łączy, będziemy sobie składali życzenia, pamiętajmy o rodzinie. Myślę, że te Święta, najbardziej właśnie rodzinne, gromadzą nas przy wigilijnym stole i wtedy jest okazja do tego, żeby móc zapomnieć to, co złe, móc wybaczyć i też móc planować, myśleć o przyszłości. I właśnie ta przyszłość dla polskich rodzin niech będzie najlepsza. Chcę Państwu życzyć, żeby tutaj, w Olkuszu, wszyscy z Państwa po prostu żyli dobrze i bezpiecznie, żebyście Państwo byli szczęśliwi, żebyście Państwo pamiętali zawsze o tym, co jest najważniejsze, co nas łączy. A tym, co nas łączy jest nasza wspólnota, jest rodzina, jest nasza przyszłość, jest nasza Ojczyzna" – powiedziała składając życzenia wicepremier Beata Szydło.

Jeszcze przed spotkaniem pani Premier odwiedziła plebanię i kościół pw. św. Andrzeja. Zobaczyła m.in. stan aktualnych prac przy renowacji organów Hansa Hummla. Wpisała się też wraz z gośćmi do parafialnej Księgi Pamiątkowej.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński

FOTO: Justyna Banaś