Opłatkowe spotkanie Biskupa z rodzinami z KSRW

Data dodania: 2020.01.22

Po raz kolejny rodziny wielodzietne zrzeszone w Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. Św. Jadwigi Śląskiej cieszyły się swoją obecnością na spotkaniu opłatkowym w Jaworznie, Osiedlu Stałym – w Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy.

Spotkanie zapoczątkowała Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Podczas kazania Biskup zwrócił szczególną uwagę na rodzinę opartą na prawie Bożym i naturalnym, gdzie mąż - mężczyzna i żona – kobieta tworzą diadę małżeńską, a dzieci stanowią owoc miłości. Żaden inny związek nie odzwierciedla piękna zamysłu Boga. Wartości chrześcijańskie pielęgnowane od pokoleń w naszej ojczyźnie były i są podstawą tworzenia zdrowej społeczności, którą stanowią rodziny. Dzisiaj trudno połączyć troskę o rodzinę, dom z pracą i innymi zobowiązaniami, dlatego tak ważne jest wytchnienie, a znajdziemy je szczególnie w Bogu. Poświęcenie Mu chociaż jednej godziny we wspólnocie rodzinnej oraz parafialnej stanowi umocnienie naszych dusz. Msza Święta niedzielna skupia ludzi pragnących zaczerpnąć z słowa żywego, które ożywia ciała i dusze.

Ordynariusz w homilii zatrzymał się na czasach ciężkich i trudnych jak np. wojna czy inne represje, gdzie rodzina uczestniczyła w grozach i walkach, niszczona była przez przemoc, ideologie sprzeczne z prawem naturalnym i Bożym. Jednak była silna, mądrością i wytrwałością, dzięki Opatrzności przetrwała wszystko. Biskup zwrócił uwagę jak potężna była i jest siła matki. Przywołał świadectwo dzieci – synów samotnie wychowującej matki podczas wojny. Dzięki matczynej miłości, mądrości i wytrwałości przetrwali ciężki czas wojny, jak mówili: „bardzo baliśmy się”. Ich mama wieczorami czytała im bajki, by zapomnieć o realiach strasznych czasów, w których żyli. To pozwalało przenieść się do krainy piękna, bezpieczeństwa i pokoju. Matka, strażniczka ogniska domowego, w każdym czasie podtrzymywała ogień by nie stracił swojego światła i ciepła. I czyni to dziś.

Po zakończeniu Mszy świętej rodziny wraz z Biskupem, naszym ukochanym opiekunem ks. Grzegorzem Kossem i zaproszonymi gośćmi: ks. Józefem Lendą – proboszczem miejsca, ks. Janem Szkocem –przyjacielem KSRW i Maciejem Stankiem, przedstawicielem marszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego udali się na salę reprezentacyjną, by dalej świętować uroczystości. Po błogosławieństwie opłatków i wszystkich uczestników, Ksiądz Biskup i Prezes KSRW złożyli życzenia świąteczne. Każdy wśród radosnej atmosfery spowitej miłością wzajemną i pokojem łamał się opłatkiem, przekazując słowa pełne błogosławieństw i wiary by Dziecina Jezus wzrastała w naszych sercach. Następnie rozbrzmiały kolędy przy akompaniamencie pięknych, młodych skrzypaczek. Oczywiście nie zabrakło i Mikołaja z worem prezentów dla dzieci i dorosłych.

Tekst: Elżbieta Ulman Prezes KSRW
FOTO: Organizatorzy