Ostatnia pielgrzymka gimnazjalistów do Kalwarii

Data dodania: 2018.10.03

Po raz kolejny do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyli gimnazjaliści z naszej diecezji, by zawierzyć Maryi przygotowanie do sakramentu bierzmowania i czas nadchodzących egzaminów. Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się 2 października, była ostatnią - w związku z reformą edukacji w przyszłym roku ostatecznie znikają gimnazja. Nie oznacza to, że dzieło, które wpisało się w tradycje naszej diecezji nie będzie kontynuowane - od przyszłego roku będzie to pielgrzymka uczniów klas ósmych. Zresztą już w tym roku uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej przyjechali do Kalwarii, bo także im przychodzi mierzyć się z wyborem nowej szkoły i przygotowaniem do sakramentu darów Ducha Świętego.

Spotkanie z młodzieżą rozpoczęła konferencja ks. Daniela Buni, który zwracał uwagę m.in. na kluczowe wartości - "Bóg, honor i Ojczyzna", pytając, czy są one punktem odniesienia dla młodych ludzi. Jako przykład wierności ideałom wskazał postać Inki. Eucharystii odprawianej przez katechizujących księży i dyrektora Wydziału Katechetycznego, ks. Michała Bordę, przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

W swojej homilii zwrócił on uwagę, że Maryja w swoich objawieniach - kierowanych głównie do dzieci i młodzieży - bardzo zabiega o modlitwę różańcową, która w trudnych momentach ma być lekarstwem i siłą mogącą zmieniać bieg historii. "Różaniec to nie tylko modlitwa babć i dziadków - korzyści z jego odmawiania są nieporównywalnie większe, niż trud, jaki trzeba przy tym ponieść" - przekonywał Biskup.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy pielgrzymki włączyli się w Akt Zawierzenia. Wychodząc ze świątyni otrzymywali wydany przez naszą diecezję Parafialny przewodnik ekologiczny "Ziemia dobrem wspólnym".