Patriotyczne wspomnienia: rekordowa ilość zgłoszeń

Data dodania: 2018.05.23

Wielkim sukcesem okazał się Diecezjalny konkurs literacko-historyczny w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości zatytułowany "Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne". Zainteresowanie konkursem przekroczyło wszelkie oczekiwania organizatorów – zgłoszono aż 127 prac. Zakładając regulaminową objętość 3 stron i uwzględniając dużą ilość załączników, komisja ma przed sobą lekturę niemal 500 stron tekstu.

W otwartym konkursie, w którym trzeba było opisać wspomnienia (swoje lub swoich bliskich) z walki o wolną Polskę, udział wzięły osoby w każdym wieku – mniej więcej połowa prac to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a najmłodsi uczestnicy mają 10 lat. Najstarszy uczestnik ma… 91 lat. Nie jest to wyjątek – są też prace napisane przez 89-latka, a także 86-letniego kapłana naszej diecezji, ks. Zygmunta Woźniaka. To nie jedyny ksiądz, który podjął się spisania swoich wspomnień w konkursie – swoją pracę zgłosił także ks. Włodzimierz Machura, proboszcz parafii św. Wojciecha w Czeladzi.

"Zaraz po długim weekendzie majowym prace zaczęły spływać lawinowo – pani przynosząca nam pocztę do Wydziału Katechetycznego z każdym dniem przynosiła coraz cięższe torby i narzekała coraz bardziej. Konkurs to strzał w dziesiątkę – intuicja jego pomysłodawcy, Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, okazała się słuszna i bardzo potrzebna. Wiele osób podkreślało, że wreszcie ktoś dał im okazję, aby spisać rodzinne wspomnienia z chwil ważnych dla Polski" – podkreśla ks. Michał Borda, odpowiedzialny za organizację konkursu. Zwraca on uwagę, że największą wartością jest osobisty charakter tych prac.

Obecnie organizatorzy kończą opracowywanie regulaminowe prac i kontaktują się z tymi uczestnikami, którzy nie dopełnili wszystkich formalności. Już wkrótce komisja, w skład której wejdą profesorowie historii, teologii i filologii polskiej, rozpocznie lekturę i wybierze zwycięzców, których poznamy po wakacjach. Większość prac wejdzie w skład specjalnego wydawnictwa, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego niezwykłego bogactwa.

Na zwycięzców czekają nagrody regulaminowe – trzy nagrody po 1000 złotych oraz 10 wyróżnień po 200 złotych, ufundowane przez mecenasa konkursu, firmę Tauron. Nagrodą specjalną dla trójki zwycięzców będą też pamiątkowe medale "Mapa Polski" Skarbnicy Narodowej, wybite w czystym srebrze w limitowanej edycji związanej ze 100-leciem niepodległości. Ich sponsorką jest Elżbieta Twardoch.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.