Pielgrzymka olkuska wyruszyła do Matki

Data dodania: 2018.08.09

"Bądźcie pielgrzymami pięciogwiazdkowymi" - zachęcał Ksiądz Biskup Piotr Skucha odprawiając 9 sierpnia Mszę św. bazylice św. Andrzeja w Olkuszu i błogosławiąc wyruszających do Częstochowy pielgrzymów z rejonów Olkusza, Klucz, Bolesławia, Przeginii, Sułoszowej i Wolbromia. Pierwszy dzień pielgrzymki wiódł przez Klucze i Rodaki tuż pod zamek w Ogrodzieńcu.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że pielgrzymka to wprowadzenie w rozmowę z Jezusem i Maryją, a Jezus - podobnie jak w Emaus - będzie tłumaczyć nam na tej drodze Pisma odnoszące nasze życie do Jego życia. "Pielgrzymka bez modlitwy nie jest pielgrzymkom. A modlitwa to wsłuchiwanie się w Boga" - zachęcał Biskup Skucha, apelując o pogłębienie swojego wędrowania, zamyślenie nad życiem i zadziwienie się tym, co Bóg dla nas przygotował.

Choć wszystkie grupy mają swoje barwy, w tym roku rządzą czerwień i biel, bowiem pielgrzymka wpisuje się w diecezjalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przeżywane pod hasłem "Wiara i patriotyzm".

Konferencje w czasie pielgrzymki głosi ks. Mirosław Tosza.

Dzień wcześniej, 8 sierpnia na szlak wyruszyły grupy Zielono-Czarna, gromadząca młodzież z Zagłębia oraz Złota z Jaworzna, świętująca w tym roku 20-lecie istnienia.

Jubileuszowe pielgrzymowanie grupy złotej rozpoczęła Msza św. w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Ponad 120 pątników pokonało w środę 30 km drogę do Olkusza, gdzie przenocowali w domach rodzin z parafii Dobrego Pasterza. "Miłym zaskoczeniem dla pielgrzymów była obecność ks. Jarosława Piekarza - założyciela i pierwszego przewodnika Grupy Złotej. W tym roku po raz szósty Grupę Złotą prowadzi ks. Andrzej Krupa. Jak zawsze obecni na Mszy św. byli Monika Bryl, Maria Materla oraz Dyrektor Biura Posła na Sejm Dariusza Starzyckiego" - relacjonuje Dawid Domagalski.

Trzykrotnie mniej liczna, ale zapewne wcale nie cichsza grupa Zielono-Czarna wyruszyła z parafii Świętej Trójcy - najstarszej z będzińskich wspólnot i matki kościołów tego miasta. Pielgrzymów w drogę wyprawił i pobłogosławił ks. proboszcz Andrzej Stępień. Przewodnikiem jest ks. Krzysztof Wąsik, a w grupie idą aż trzy siostry zakonne - dwie karmelitanki i felicjanka. W środę grupa dotarła do Błędowa, a z resztą pielgrzymki połączy się dzisiaj przed obiadowym postojem w Rodakach.