Pielgrzymka Zagłębiowska - relacja z I dnia

Data dodania: 2020.08.23

Trwa pierwszy dzień Zagłębiowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (23-25 sierpnia). Razem z Księdzem Biskupem Grzegorzem do Częstochowy zdążają duszpasterze-opiekunowie grup pielgrzymkowych. Wędrujący stawiają czoła wyznaczonej na dziś trasie (ok. 23 km), zatrzymując się tradycyjnie w kolejnych parafiach naszej diecezji: Będznie-Łagiszy, Targoszycach oraz Zendku. Dodatkową trudnością marszruty jest deszcz, który jednak nie zatrzymuje pielgrzymów w ich drodze.

Swoją relacją z pierwszego dnia sosnowieckich "rekolekcji w drodze" dzieli się z nami dk. Wojciech Jarczyk:

"W tym roku pielgrzymka ma nieco inną formę niż zazwyczaj. Zamiast grup pielgrzymkowych, będzie szła jedna grupa składająca się z księży, kleryków i osób posługujących. Ta decyzja jest podyktowana troską o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Zmagamy się z przecież z epidemią. Jednak pielgrzymi, którzy chcą mieć swój udział w wędrówce do Matki Bożej mogą się z nami łączyć duchowo w modlitwie i przez transmitowane Msze Święte oraz powierzając nam swoje sprawy.

Cieszę się, że mogę wędrować do Matki Bożej i zanosić Jej swoje intencje, te ciche i niewypowiedziane oraz wasze, które powierzacie całej „księżowskiej” grupie. Cieszę się, że możemy zrobić coś dla Was razem - jako grupa księży. Tak po prostu. Mam takie odczucie, że właśnie trochę brakuje tego wspólnego trudzenia się w gronie księży, gdzie ten podejmowany trud, pomaga stworzyć i jakoś umocnić kapłańską wspólnotę. Chciałbym też prosić o modlitwę za tych, których Pan Bóg powołuje w swoje „czarne szeregi”, żeby mieli odwagę pójść za Jego wezwaniem. Będziemy pamiętali o Was w naszym trudzie i modlitwie. Jestem pewny, że Maryja będzie się Wami opiekowała, również przez taką formę duchowej pielgrzymki."

Na postoju w Będzinie-Łagiszy, już tradycyjnie uczestnicy pielgrzymki ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Jednak tym razem - wyjątkowo - wszystkie grupy pielgrzymkowe "zmieściły się" na jednej fotografii. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do swoich duszpasterzy-opiekunów dołączą już bez przeszkód liczni pielgrzymi z parafii Diecezji Sosnowieckiej.

Ważnym punktem każdego dnia Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki są wieczorne apele modlitewne. Dziś (23.08) kapłani zgromadzą się w kościele pw. św. Stanisława BM w Sosnowcu. Apel rozpocznie się o 18:00 od celebracji wspólnej Mszy Świętej.

Zapraszamy do modlitewnej łączności z pielgrzymami, a także oglądania transmisji Mszy św. i filmów z drogi dostępnych na www.pielgrzymka.sosnowiec.pl oraz www.facebook.com/pielgrzymka.sosnowiec. Już jutro relacja z II dnia trasy na Jasną Górę.

Ks. Przemysław Lech