Pielgrzymka Zagłębiowska - relacja z III dnia

Data dodania: 2020.08.24

Dziś trzeci, a zarazem ostatni dzień Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Duszpasterze-przewodnicy wraz z Biskupem Grzegorzem wyruszają z Nierady, aby dotrzeć już bezpośrednio do Częstochowy (ok. 16 km). O 13.30 będą sprawować Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu transmitowaną przez Telewizję TRWAM.

Pielgrzymka to nie tylko doskonały czas na podjęcie fizycznego wysiłku i ofiary z siebie. To przede wszystkim okazja na odbycie rekolekcji w drodze. W tym roku, mają one charakter kapłański. Duszpasterze-opiekunowie diecezjalnych grup pątniczych wspólnie idą, modlą się, milczą, jedzą, cieszą się i doświadczają trudów wędrówki. Jak sami mówią, jest to ciekawa sytuacja, której wcześniej nie było im dane doświadczyć. O przemyślenia związane z kapłańskim pielgrzymowaniem tego roku zapytaliśmy ks. Grzegorza Woszczka, wicedyrektora Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę:

Mottem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Wielka Tajemnica Wiary", co jest nawiązaniem do Eucharystii. Każdego dnia słuchamy homilii ks. Marcina Słodczyka na temat Mszy Świętej i próbujemy zgłębiać obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Niewątpliwie udział w pielgrzymce samych kapłanów jest czymś wyjątkowym w formacji kapłańskiej. Uzmysłowilismy sobie kim jesteśmy jako pastrzerze owiec. Niesiemy intencje naszych parafian, naszych wiernych. Stajemy się ich pośrednikami w łączności z Bogiem. Gdybyśmy zrezygnowali z pielgrzymki to okradlibysmy tych ludzi z modlitwy.

Już na olkuskiej pielgrzymce jeden z księży zwrócił uwagę na element jedności kapłańskiej. W tym roku nie jesteśmy liderami swoich grup, nie walczymy która grupa lepsza, albo która liczniejsza. W tym roku jesteśmy jednością, idziemy razem do Maryi, która prowadzi do Jezusa. To nam pokazuje istotę kapłańskiej służby. Prowadzenie ludzi do Jezusa może się udać tylko wtedy, gdy my kapłani będziemy jednością. Będziemy wtedy autentycznymi świadkami Jezusowej Ewangelii.

To co cieszy, to duża liczba pielgrzymów duchowych. Trudno do końca oszacować ich liczbę, ale oglądalność transmisji z pielgrzymki w internecie pozytywnie nas zaskoczyła. Bowiem jest na poziomie 700/800 wejść. To pokazuje jak wielkie zainteresowanie jest wśród ludzi naszą pielgrzymką. Staramy się aby ludzie mieli jak najlepszy dostęp do tego co dzieje się na pielgrzymim szlaku.

Ks. Grzegorz Woszczek zwrócił uwagę na wymiar jedności kapłańskiej.

Dziękujemy wszystkim pielgrzymom idącym w XXIX Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Pamiętamy również o tych, którzy duchowo "wędrowali" do Matki Jasnogórskiej oraz powierzali intencje przez ręcę swoich księży. Dziękujemy za wszelkie wsparcie pielgrzymki: modlitewne i materialne. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się na pielgrzymim szlaku tak licznie, jak w latach ubiegłych.

Ks. Przemysław Lech