Pielgrzymka: Dziś wejście na Jasną Górę! (V dzień)

Data dodania: 2021.08.13

XXX Olkuska Piesz Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej rozpoczęła dziś piąty, a zarazem ostatni dzień wędrowania do Częstochowy. Pątnicy wyruszyli o godz. 8:00 z Joachimowa, gdzie spędzili noc, a planowana godzina dojścia na Jasną Górę to 13:00. Z kolei o 16:00 rozpocznie się w Bazylice Jasnogórskiej Msza święta dziękczynna sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka.

Piąty dzień pielgrzymowania podzielony jest tradycyjnie na dwa odcinki. Pierwszy (ok. 6 km) kończy się postojem w lasach na alei pielgrzymkowej, gdzie pątnicy przygotowują się do ostatniego, a zarazem najdłuższego na całej pielgrzymce odcinka (ok. 12 km). Na końcu drogi czeka jednak już Czarna Madonna, co z pewnością doda sił każdemu pielgrzymowi.

Jak zapewnia wicedyrektor pielgrzymki - ks. Grzegorz Woszczek - pątnicy z pobożnością i świadomością celu wędrują na Jasną Górę:

- Niewątpliwie po rozmowach z pielgrzymami widać, że pielgrzymka jest dla nich jakimś oderwaniem się od rzeczywistości, w której żyją i w której pracują na co dzień. Niektórzy z nich odkładają telefon na cały okres pielgrzymki i wyłączają go. Robią to po to, by poświęcić ten czas tylko pielgrzymowaniu, tylko Panu Bogu.

Dzięki temu jest to dla nich taki na całkowity reset. Przez 5 dni się utrudzą, a potem wracają, jak mówią - zupełnie wypoczęci. Zarówno pod względem psychicznym i duchowym, jak po solidnych rekolekcjach. To im pomaga po powrocie do pracy, do funkcjonowania w życiu codziennym - zauważa ks. Woszczek.

Zachęcamy do przybycia środkami transportu na Jasną Górę, aby wspólnie z pielgrzymami pieszymi dziękować za łaski otrzymane od Boga za pośrednictwem Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymów duchowych prosimy o modlitewną łączność z pątnikami, zwłaszcza podczas Eucharystii o godz. 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Iza Bator