Pielgrzymka: konferencja i wizyta Biskupa (I dzień)

Data dodania: 2021.08.09

Tradycyjnym postojem "obiadowym" I dnia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej jest teren parafii pw. NMP Częstochowskiej w Rodakach. W tym miejscu pielgrzymi dłużej odpoczywają, spożywają posiłek, a przede wszystkim są zaproszeni do wspólnego wysłuchania konferencji duchowej. W tym roku do uczestników pielgrzymki olkuskiej Słowo Boże głosi ks. Mariusz Smętek.

Podczas konferencji w Rodakach ks. Smętek zaprosił pątników do refleksji na temat roli i znaczenia czasu w życiu człowieka. Punktem wyjścia do rozważań ojca duchownego pielgrzymki stały się myśli Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Kaznodzieja zacytował Prymasa Tysiąclecia:

"Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.

Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło." - pisał kard. Stefan Wyszyński.

Ks. Smętek zachęcał zebranych, aby nadawali czasowi swojego życia właściwe znaczenie. W tym celu przywołał biblijną scenę, zwaną "Ucztą Baltazara" (Księga Daniela 5):

"Takie zaś jest znaczenie wyrazów: Mene - Bóg obliczył twoje panowanie i ustalił jego kres. Tekel - zważono cię na wadze i okazałeś się zbyt lekki. Peres - twoje królestwo uległo podziałowi; oddano je Medom i Persom». Tej samej nocy król chaldejski Baltazar został zabity." (Dn 5, 26-28. 30).

Jak wielu ludzi mogłoby usłyszeć od Boga podobne słowa? - pytał ks. Mariusz w czasie konferencji - Tak wielu znas zbyt lekko traktuje swoje życie i czas, który daje nam Bóg. Jak go wykorzystujemy? Przecież i nas Bóg kiedyś "zważy". Obyś, bracie i siostro, nie okazał się wówczas "zbyt lekki".

Na postoju w Rodakach pielgrzymów odwiedził sosnowiecki ordynariusz - bp Grzegorz Kaszak - który co roku towarzyszy pątnikom na różnych etapach ich wędrówki na Jasną Górę.

I dzień pielgrzymowania do Częstochowy zakończy postój noclegowy w Ogrodzieńcu. Zgodnie z tradycją "olkuscy" pątnicy nocują pod namiotami.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech