Pielgrzymka: Spowiedź i Msza w Trzebniowie (III dzień)

Data dodania: 2021.08.11

Kulminacją trzeciego dnia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej był postój w Trzebniowie (archidiecezja częstochowska) wraz z sakramentem pokuty i pojednania oraz Mszą Świętą celebrowaną przez księży-opiekunów grup pielgrzymkowych pod przewodnictwem ks. Pawła Steca.

Po przybyciu na miejsce postoju był czas na indywidualną spowiedź. Z tego powodu tego dnia ks. Mariusz Smętek, ojciec duchowny pielgrzymki nie głosił konferencji duchowej do pątników.

Natomiast w kazaniu podczas Mszy świętej przywołał przykład rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którzy początkowo chcieli żyć w tzw. józefowym lub inaczej nazywanym białym małżeństwie. Za radą spowiednika jednak doszli do wniosku, że wzór świętej rodziny mogą także realizować poprzez święte potomstwo.

"Dobrze, by było, aby wszystkie rodziny w naszym kraju i diecezji prowadziły życie na wzór świętej rodziny. Tymczasem statystyki pokazują, że rodziny przeżywają kryzys"ks. Smętek jako przykłady kryzysu małżeństw wskazał niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej, nadużywanie alkoholu, nieporozumienia na tle finansowym, naganny stosunek do członków rodziny, dłuższa nieobecność, problemy finansowe, niedobór seksualny, różnice światopoglądowe, związki nieformalne i jednopłciowe.

Ks. Smętek kontynuował także swoje rozważania oparte o myśl Prymasa Tysiąclecia, dotyczące tym razem życia i wartości rodziny. Jak zauważył, z rodzin katolickich dzisiaj wyrastają często osoby niewierzące i ateiści.

Po Mszy świętej pielgrzymi udali się z procesją z Najświętszym Sakramentem do kościoła parafialnego św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie.

Na tym etapie do pielgrzymów dołączył i towarzyszył im w drodze bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki.

Parafia w Trzebniowie wraz z ks. Mirosławem Chrzęstkiem, miejscowym proboszczem, włączyła się w organizację liturgii, m. in. sprzątając wcześniej miejsce celebracji oraz przywożąc niezbędne paramenta i westymenta do Mszy. Wraz z parafianami także ufundował i przywiózł specjalne klęczniki komunijne, które zostały użyte w czasie Mszy Świętej polowej.

Punktem, w którym pielgrzymi będą nocować III dnia, będzie miejscowość Złoty Potok w powiecie częstochowskim. Dzień zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu i Apelem Jasnogórskim.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: ks. Paweł Sproncel, Mikołaj Wójtowicz