Pierwsze spotkanie X edycji Diecezjalnej Akademii Rodziny

Data dodania: 2019.03.16

W sobotę, 16 marca, zainaugurowano X edycję Diecezjalnej Akademii Rodziny. Comiesięczne spotkania, organizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej, znów będą odbywały się w auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu-Pogoni. Są one bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych.

Na pierwszym spoktaniu Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak omówił wybrane aspekty Listu do rodzin św. Jana Pawła II z 1994 r. Przypomniał, że pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. I co istotne rodzina to związek między kobietą i mężczyzną.

Modlitwa to kolejny aspekt mocno wyakcentowany w liście. Trzeba powrócić do modlitwy w rodzinie i do modlitwy za rodziny, wykorzystując nadal tę formę modlitwy. Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny. Ale należy także otoczyć modlitewną osoby zmarłe i nienarodzone dzieci. Pomocna w tym może być Msza św., Msza sw. gregoriańska, duchowa adopcja, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wypominki, nowenna pompejańska. Podkreślił również rolę sakramentów, a zwłaszcza pokuty i Eucharystii.

Zachęcił także do udziału w uroczystościach związanych z 20. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu - 16 czerwca oraz polecił wszystkim książkę Wandy Półtawskiej: "Genealogia divina. Boże pochodzenie człowieka".

W drugiej części spotkania Ewa Gawęcka przedstawiła temat "Biblia w literaturze".

Program kolejnych spotkań:

13 kwietnia
g. 15.00 – projekcja filmu Piotra Budnika "Złączyć się z Narodem". Po filmie refleksje producenta o życiu Polaków w Kazachstanie .

18 maja
g. 15.00 – dr Mateusz Szpytma (zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej) wykład pt. "Sprawiedliwi Słudzy Boży. Rodzina Ulmów z Markowej".

15 czerwca
g. 15.00 – ks. prof. Paweł Bortkiewicz: "Nowe wyzwania w 20 lat po wizycie św. Jana Pawła II".

g. 15.00 – ks. dr Aleksander Radecki: "Jak budować Kościół domowy".

g. 15.00 – ks. dr Paweł Pielka: "Po co małżonkom teologia".

23 listopada
g. 15.00 – przedstawiciele Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Sosnowcu: "Adopcja – szansa na rodzicielstwo".
g. 16.40 – występ Chóru Jubileuszowego Diecezji Sosnowieckiej.

W przerwie między wykładami (lub częściami wykładu) zapraszamy na kawę i ciasto!