Plac Papieski: 30-lecie Diecezji i 120-lecie Sosnowca

Data dodania: 2022.06.05

- Kościół w Polsce przeżywa trudniejszy okres związany z problemami moralnymi i grzechami ludzi Kościoła, kryzysem wiary i odchodzeniem ludzi młodych od Kościoła. Należy spojrzeć prawdzie w oczy, a z drugiej strony: nie załamywać rąk - mówił bp Jerzy Maculewicz w Sosnowcu na Placu Papieskim w czasie obchodów 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej oraz 120-lecia Sosnowca. Mszy Świętej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

- Święty Jan Paweł II w tym miejscu mówił „Nie może zabraknąć posługi nadziei, jaką do tej pory Kościół w Polsce skutecznie pełnił”. Człowiek potrzebuje świadectwa o Bożej obecności i Kościoła, który z nową mocą o tym zaświadczy - powiedział bp Jerzy Maculewicz OFMConv, administrator apostolski w Uzbekistanie pochodzący z diecezji sosnowieckiej.

Kaznodzieja przytoczył także słowa św. Pawła „Duch przychodzi za pomocą naszej słabości”, które uznał, za nadzieję dla Kościoła.

- „Duch przychodzi z pomocą naszej słabości”. I to jest naszą nadzieją, Duch Święty, który przychodzi z pomocą, jeśli tylko na niego się otwieramy i jeśli tylko mu pozwalamy działać w naszym życiu. On dokonuje cudów - mówił administrator apostolski przywołując słowa Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa „Niech stąpi duch Twój”. 

Bp Maculewicz odwołał się także do symboliki koloru czerwonego, który jest nie tylko kolorem socjalizmu, ale także miłości i zesłania Ducha Świętego. Jak podkreślił zadanie poszukiwania zagubionych, to nie tylko zadanie osób duchownych, ale każdego człowieka. Zachęcił także do odkrywania nowych perspektyw dla Kościoła.

- Tak, jak ludzie chcieli zbudować sobie wieżę Babel, która sięgałaby nieba, tak tutaj niektórzy chcieli mieć raj na ziemi, ale bez Boga. Jest to przykre, ale prawdziwe - powiedział w kontekście planów władz PRL dotyczących „Czerwonego Zagłębia”.

Obchody 30-lecia istnienia Diecezji Sosnowieckiej były połączone z wspominaniem 23. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu oraz 120-leciem nadania praw miejskich Sosnowcowi. W czasie Mszy Świętej i po niej zaśpiewali podopieczni Szkoły Specjalnej dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Charkowie, którzy obecnie przebywają w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dąbrowie Górniczej.

- Obchodzony jubileusz 30-lecia Kościoła sosnowieckiego łączy się z 100-tną rocznicą powrotu części Górnego Śląska do Polski oraz 120-leciem uzyskania praw miejskich przez Sosnowiec.

Uroczystości jubileuszowe są dobrą okazją do tego, aby przemyśleć czym są, i jak wielkie znaczenie w życiu człowieka mają wolność, nadzieja oraz solidarność międzyludzka. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał jej historyczną rangę mówiąc, że „Solidarność otworzyła bramy wolności”. Owa solidarność otworzyła nasze serca i po raz kolejny uświadomiła nam, że razem możemy lepiej odpowiedzieć na potrzeby sióstr i braci, którzy przybyli do nas z ogarniętej wojną Ukrainy - napisał w specjalnym liście Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego będący również sponsorem widowiska, które odbyło się po Mszy.

Przed publicznością wystąpił w pełnym składzie chóru, baletu i orkiestry Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Zaprezentowało się łącznie 150 artystów. Wcześniej miał miejsce występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej działającej w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury.

Obchody na Placu Papieskim były połączone z Dniem Dziecka organizowanym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz piknikiem służb mundurowych. Obecne były także poczty sztandarowe, ruchy i stowarzyszenia diecezjalne.

- Muszę przyznać, że bardzo dobrze współpracuje się nam z władzami rządowymi i samorządowymi, działającymi na terenie naszego kraju, ale i diecezji - powiedział bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz na zakończenie Mszy Świętej.

Współorganizatorem widowiska był Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta oraz Urząd Miasta Sosnowca. Na wydarzeniu obecni byli także m.in. Bogdan Święczkowski, Sędzia Trybunału Konstutycyjnego, Małgorzata Hencel-Święczkowska, Prezes Sądu Rejonowego w Sosnowcu, Michał Wójcik, Minister-członek Rady Ministrów, Jan Kawulok, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Maria Materla Radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz komendanci wraz z zastępcami policji, straży pożarnych, straży granicznej i innych służb mundurowych z terenu sosnowieckiej diecezji.

tekst: Mikołaj Wójtowicz

zdjęcia:
Jarosław Olesiński (DKS),
Dominik Pyrek


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.