Poświęcenie sztandaru Powiatu Będzińskiego

Data dodania: 2022.05.18

W bieżącym roku nasz region świętuje wiele rocznic i jubileuszy. Obok 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej obchodzona jest także m.in. 155. rocznica utworzenia Powiatu Będzińskiego. Dla uczczenia tej okoliczności w parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie bp Grzegorz Kaszak sprawował 18 maja Mszę św. podczas, której poświęcił sztandar Powiatu Będzińskiego.

Zebranych na uroczystości, w imieniu swoim i starosty Powiatu Będzińskiego – Sebastiana Szaleńca – powitał dziekan dekanatu Świętej Trójcy w Będzinie – ks. Andrzej Stępień. Mszę świętą pod przewodnictwem sosnowieckiego ordynariusza koncelebrowali proboszczowie będzińskich parafii.

W kazaniu bp Kaszak przypomniał znaczenie znaku, jakim jest sztandar:

- Dlaczego ten sztandar jest tak ważny? Bo jest znakiem rozpoznawczym mieszkańców tej ziemi i tego powiatu. Jest to znak wszystkich, którzy tutaj żyją i pracują, którzy tutaj się trudzą i dbają o to dziedzictwo, które otrzymali od ojców, a ojcowie od dziadów i pradziadów. Wiemy, że często nie jest możliwe, aby w danym miejscu zgromadzili się mieszkańcy całego powiatu. Dlatego ten właśnie sztandar będzie ich reprezentował. – zauważył bp Grzegorz Kaszak.

Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się m. in. Michał Szczęśniak – przewodniczący związków zawodowych Policji Województwa Śląskiego, parlamentarzyści, samorządowcy i pracownicy administracji lokalnej oraz młodzież.

Powiat będziński położony jest w centralnej części województwa śląskiego. Zajmuje powierzchnię 364 km2 i liczy ponad 151 tys. mieszkańców. W jego skład wchodzi aktualnie osiem gmin, w tym cztery gminy miejskie (Będzin, Czeladź, Sławków i Wojkowice), jedna gmina miejsko-wiejska (Siewierz) oraz trzy gminy wiejskie (Bobrowniki, Mierzęcice i Psary).

Przez wiele lat o przemysłowym charakterze ziem powiatu decydowało górnictwo. Na terenie Psar, w Strzyżowicach, powstała już w 1788 roku pierwsza kopalnia w Zagłębiu. Obecnie przemysł wydobywczy, po likwidacji kopalń węgla kamiennego, reprezentują jedynie Górnicze Zakłady Dolomitowe w Siewierzu.

Dzisiaj podstawową gałęzią powiatowej gospodarki jest prężnie rozwijająca się energetyka: Będzińskie Zakłady Elektroenergetyczne S.A., Elektrownia Łagisza S.A. i Elektrociepłownia Będzin S.A.

4 maja 2022 r. odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu, na której został nadany nowy herb, sztandar, flaga oraz pieczęć Powiatu Będzińskiego.

tekst:
ks. Przemysław Lech,
Powiat Będzin

zdjęcia:
ks. Tomasz Zmarzły

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.