Przeginia: odpust w Sanktuarium

Data dodania: 2020.09.27

Do szczególnej wiary i ufności w czasie trwającej pandemii wezwał bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości odpustowych w niedzielę 27 września, w diecezjalnym sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini. Parafianie i goście biorący udział w Eucharystii i procesji oddali szczególną cześć pochodzącemu z XVI w. wieku wizerunkowi Cierpiącego Chrystusa Miłosiernego.

W swoim kazaniu bp Grzegorz porównał zagrożenie epidemiczne do niebezpieczeństwa, które dotknęło Polskę w 1920 r. w wyniku bolszewickiego najazdu. W tym kontekście biskup zaznaczył, że, podobnie jak wówczas, tak i dziś możemy ocaleć dzięki modlitewnej jedności całego narodu:

Trzeba nam paść na kolana. Trzeba powrócić do świątyń. Trzeba wspomnieć mądrość naszych przodków, ojców. I to jest zadanie dla Was kochani i dla tego sanktuarium. Ono musi tętnić życiem. Trzeba nam tu upaść na kolana i dobrego Boga prosić o pomoc, obronę i ratunek. I zobaczycie, że jeżeli to czynić będziemy – Pan Bóg nas nie opuści! Zachowa nas w zdrowiu i oddali pandemię - zapewniał bp Kaszak.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz krajowych i lokalnych, na czele z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Honorowi goście uroczystości odpustowej: bp Grzegorz Kaszak oraz minister Andrzej Adamczyk

Co miesiąc, w każdy III piątek miesiąca, w sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini o godz. 19:00 odbywają się nocne czuwania. W programie nabożenstwa przewidziane są: adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami, Droga Krzyżowa, różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Eucharystia na zakończenie czuwania. Serdecznie zapraszamy do przegińskiego Sanktuarium.

Ks. Przemysław Lech
foto: Urszula Kozub, Ks. Przemysław Szot