Rok "Rodzina Amoris Laetitia"

Data dodania: 2021.03.18

„Miłość przeżywana w rodzinach jest nieustanną mocą dla życia Kościoła” – to słowa pochodzące z adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” Papieża Franciszka (p. 88). Wprowadzają nas one w przeżywanie specjalnego czasu w Kościele.

Dziś, gdy przypada 5. rocznica ogłoszenia papieskiej adhortacji, poświęconej życiu chrześcijańskich rodzin, rozpoczynamy obchody Roku „Rodzina Amoris Laetita (Rodzina – Radość miłości). Potrwa on do czerwca 2022 roku, a jego zwieńczeniem będzie 10. Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie.

W przeżywanie Roku Rodziny włączają się na różne sposoby kościoły lokalne, wspólnoty duszpasterskie, grupy formacyjne, a przede wszystkim rodziny, jako najmniejsze komórki życia parafialnego.

Przez najbliższe miesiące także na stronie internetowej naszej diecezji będą pojawiać się wywiady i świadectwa dotyczące różnych aspektów życia rodzinnego. Punktem wyjścia dla nich staną się poszczególne myśli zawarte w adhortacji „Amoris laetitia”. Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiali m.in. na następujące tematy:

Dialog i komunikacja w małżeństwie
(- posłuchaj podcastu | - przeczytaj świadectwa)

Czas narzeczeństwa i życia w czystości

Liczna rodzina, czyli o (wielo)dzietności słów kilka

Kryzysy małżeńskie i rodzinne
(- wywiad z psychologiem)

Modlitwa i świętowanie niedzieli w rodzinie

Adopcja - szczególny dar i zadanie

Powyższe materiały przygotowuje diecezjalny Wydział Duszpasterstwa Rodzin we współpracy z Biurem Prasowym.

Sięgając do nauczania papieża Franciszka warto również przybliżyć metodykę wychowania zawartą w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Papieski dokument pozwala odkryć metody wychowawcze preferowane przez Ojca Świętego. Są one albo wyrażone wprost, albo zasugerowane, ale wszystkie można odnaleźć w wielu teoriach wychowania. Sporo miejsca papież poświęca również wychowaniu religijnemu. Dlatego rodzice, nauczyciele, wychowawcy i katecheci powinni im się bliżej przyjrzeć. Papieski model wychowania zostanie zaprezentowany w czterech osobnych rozważaniach:

Część I - kształtowanie samodzielności, indywidualizacja, wychowanie indukcyjne.

Część II - metoda wsparcia, metoda motywowania wewnętrznego, metoda dialogu.

Część III - metody wychowania do cierpliwości, metody wychowania do wrażliwości, metody napominania i kary.

Część IV - metody wychowania religijnego.

Rozważania na ten temat przygotuje ks. Michał Borda – dyrektor diecezjalnego Wydziału Katechetycznego.

Zachęcamy do nadsyłania również i parafialnych inicjatyw związanych z Rokiem „Rodzina Amoris Laetitia”, które będą podejmowane w naszych wspólnotach lokalnych przez najbliższe miesiące. Będą one sukcesywnie publikowane na stronie diecezjalnej w artykule zbiorczym „Rok Rodzina Amoris Laetitia 2021-2022”.

Relacje tekstowe i zdjęciowe
prosimy nadsyłać na adres:

biuroprasowe@diecezja.sosnowiec.pl

 

Ks. Grzegorz Koss
Ks. Michał Borda
Ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.