Seminarium: admissio i wigilia z Biskupem

Data dodania: 2017.12.21

Cała rodzina przy wspólnym stole, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i oczywiście prezenty pod choinką. Obraz wieczerzy wigilijnej jest znany chyba każdemu. Nie jest on obcy także klerykom, którzy co roku w seminarium zasiadają do wigilijnego stołu, aby dzielić ze sobą radość Bożego Narodzenia.

Także tego roku nie zabrakło wspólnego świętowania, które odbyło się w środę, 2o grudnia, dzień przed wyjazdem kleryków na przerwę świąteczną. Już w nocy z 20 na 21 grudnia klerycy IV roku przyozdobili seminarium świątecznymi dekoracjami, a ponadto w kościele, kaplicach i na refektarzu pojawił się świąteczny żłóbek. Już od rana dało wyczuć się zniecierpliwienie wśród kleryków, którzy przed wieczorną radością musieli jeszcze zmierzyć się z serią wykładów (które jednak przez życzliwość profesorów nierzadko były skracane).

Wraz z godziną 17:00 podczas Mszy Świętej wspólnota seminarium rozpoczęła swoje świętowanie. Warto wspomnieć że Eucharystia połączona była z obrzędem Admissio. Obrzęd ten to uroczyste włączenie do grona kandydatów do sakramentu święceń, czyli diakonatu i prezbiteratu, tych którzy po prawie pięcioletniej formacji seminaryjnej podjęli decyzję, że chcą do tych święceń przystąpić, a Kościół przez swoich przedstawicieli odpowiada na ich wybór uroczyście go potwierdzając. Jest to także okazja dla kleryków i kapłanów do refleksji nad swoim powołaniem i nad tym jak je realizują. Zwrócił na to uwagę pasterz naszej diecezji Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w kazaniu, które wygłosił podczas Mszy św. Zadał w nim dwa bardzo ważne pytania: Czy jestem wdzięczny Chrystusowi za dar powołania? oraz Czy i jak towarzyszę Chrystusowi? Te pytania powinien sobie zadać każdy chrześcijanin, szczególnie w obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Wracając jednak do tematu seminaryjnej Wigilii: po zakończonej Mszy Świętej klerycy, profesorowie i przełożeni posileni Chrystusem Sakramentalnym udali się na refektarz, gdzie dzieląc się opłatkiem złożyli sobie życzenia, wspólnie śpiewali kolędy i spożyli wigilijną wieczerzę. Nie zabrakło także prezentów, którymi obdarował nas ks. Jan Szkoc. Na zakończenie przy śpiewie "Pójdźmy wszyscy do stajenki" z refektarza do kościoła seminaryjnego została przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus, po czym odśpiewana została kolęda "Adeste Fideles", która zakończyła nasze świętowanie .

Święta Bożego Narodzenia to czas wielkiej radości, w końcu narodził się nam Zbawiciel, sam Bóg stał się człowiekiem aby być "Emmanuelem" czyli "Bogiem z nami". Oddajmy więc mu wszystkie nasze troski i zmartwienia, pozwólmy by usunął wszystkie podziały niech wypełni nasze serca radością " aby Jego radość była w nas i aby radość nasza była pełna."

kl. Maciej Byrczek
FOTO: kl. Artur Sikora