Seminarium: wizyta Biskupa i wspólna Msza św.

Data dodania: 2021.01.20

19 stycznia wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odwiedził bp Grzegorz Kaszak. Przed rozpoczęciem Mszy św., Biskup odbył rozmowy z klerykami roku IV, którzy niebawem przyjmą posługę akolity.

O godzinie 17:30 w kaplicy pierwszego roku została odprawiona wspólna Eucharystia. Ponieważ jest to kaplica przeznaczona dla najmłodszych kleryków, to właśnie oni służyli podczas Liturgii. W czasie Mszy świętej bp Grzegorz poświęcił nową ikonę świętego Józefa, którą ufundował ks. Konrad Kościk - rektor Seminarium Sosnowieckiego.

Podczas homilii biskup przybliżył klerykom znaczenie ikon oraz postać świętego Józefa, podkreślając jego dwie cechy: sprawiedliwość i rozwagę.

Ikony są po to, aby wpatrywać się w postacie świętych. My przyglądamy się ich życiu, kontemplujemy i medytujemy nad ich gorliwością i wiarą w Boga. Dzisiaj, dla was kleryków, medytacja będzie nad ikoną świętego Józefa. Po co? Aby każdy tu obecny mógł wyciągnąć wnioski oraz pogłębić pobożność do świętego Józefa – waszego patrona.

Biblijne rozumienie człowieka sprawiedliwego, oznacza tego, który słucha Słowa Bożego i je wypełnia. Józef znalazł rozwiązanie z trudnej sytuacji podejmując jednocześnie wysiłek intelektualny i duchowy. Nie zapominajmy o tych dwóch sposobach rozwiązywania wszelkich trudności życiowych jakie nas spotykają. - mówił w homilii bp Kaszak.

Święty Józef od samego początku istnienia Diecezji Sosnowieckiej został ustanowiony przez śp. bp. Adama Śmigielskiego SDB - Patronem Seminarium Sosnowieckiego.

W Kościele Powszechnym trwa Rok Świętego Józefa, ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym, każdego 19. dnia miesiąca można uzyskać odpust zupełny pod następującymi warunkami:

- modlitwa do świętego Józefa
- modlitwa za papieża Franciszka
- Komunia Święta

Odpust można ofiarować za siebie lub za zmarłych.

kl. Karol Latos