Sławków: Biskup poświęcił kaplicę na cmentarzu

Data dodania: 2020.05.02

Po dwóch latach zakończyły się prace remontowe przy zabytkowej kaplicy św. Marka na cmentarzu parafialnym w Sławkowie. 2 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. i poświęcił kaplicę.

W homilii Biskup nawiązując do obchodzonej uroczystości przypomniał o opiece Maryi nad naszą Ojczyzną, podając przykład objawień Matki Bożej Licheńskiej i Jej wizerunek z polskim orłem na piersi. Podkreślił też, że poświęcana kaplica jest miejscem, gdzie można przyjść i otworzyć przed Bogiem swoje serce.

Kaplica św. Marka wybudowana została w pierwszej połowie XIX w. Prace przy niej to nie tylko konserwacja części zabytkowej, z piękną polichromią i ołtarzem, ale także rozbudowa o nowoczesny w formie, przeszklony przedsionek. Wśród wykonanych prac wymienić można m.in. wymianę dachu, odwodnienie całego obiektu i wzmocnienie jego fundamentu, wprawienie nowych okien z delikatnymi witrażami, a także ustawienie solidnych, dębowych ławek. Jak podkreślał proboszcz sławkowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. Wojciech Kowalski, prace wykonane zostały bardzo solidnie i z najwyższej jakości materiałów, gwarantujących trwałość.

Teraz przed parafią kolejny remont zabytkowego obiektu - kaplicy św. Jakuba przy ul. Świętojańskiej z 1827 roku.