Sosnowiec pamięta o św. Janie Pawle II

Data dodania: 2018.10.23

16 października przypadła 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dwa dni wcześniej, 14 października w Kościele polskim tradycyjnie obchodzony był Dzień Papieski, w tym roku przeżywany pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa". Szczególny charakter obchody tych dni miały w parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu i na leżącym na jej terenie Placu Papieskim, gdzie w 1999 roku Jan Paweł II spotkał się z wiernymi naszej diecezji.

DZIEŃ PAPIESKI

Czasy, w których przychodzi nam żyć, nie tylko przynoszą wiele dobra w postaci rozwoju myśli technologicznej, ale także zetknąć się można z różnego rodzaju kryzysami. Niewątpliwie jednym z największych kryzysów to brak prawidłowego wzoru ojca w życiu młodego człowieka, co w konsekwencji wpływa na zaburzenie rozumienia zadań i ról, jakie mają pełnić w przyszłości młodzi chłopcy. W naszej parafii staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Dziedzictwo prawdziwego wzoru ojcostwa, które pozostawił nam Jan Paweł II, stanowi dla nas współczesnych punkt przykład, jak prawidłowo się rozwijać i właściwie kształtować chłopców, by wyrośli z nich mężczyźni odpowiedzialni, dojrzali, którzy podejmą zadania ojca i męża. Takie przesłanie w wygłoszonym słowie zostawił nam kaznodzieja dnia, ks. proboszcz Paweł Kempiński.

Nie zabrakło także kremówek papieskich, które rozprowadzali członkowie grupy O. Pio. Uzyskane w ten sposób fundusze pomogą w finansowaniu obiadów dla biednych w okresie zimowym. Pojawił się także autobus, w którym można było oddać honorowo krew.

Młodzież naszej parafii kwestowała po każdej Mszy zbierając środki finansowe na żywy pomnik Jana Pawła w postaci stypendiów dla uzdolnionej młodzieży Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

O godz. 15:00 spotkaliśmy się by ofiarować modlitwę koronki za wszystkich ojców oraz prosząc o dobrych ojców. Za to piękne koordynowanie tego przedsięwzięcia składamy wyrazy wdzięczności ks. Dariuszowi oraz wszystkim jego pomocnikom. Niech św. Jan Paweł II umacnia ich kroki w działaniu a dobro czynione zamienia na zasługi nieba!

40. ROCZNICA WYBORU

Plac Papieski 16 października 2018 roku zgromadził rzeszę wiernych, którzy pragnęli wyrazić Bogu wdzięczność za osobę św. Jana Pawła II w modlitwie różańcowej. Obchody upamiętniające wydarzenie sprzed 40 lat rozpoczęły się o g. 17 na Placu Papieskim, gdzie można było wysłuchać przemówień Ojca Świętego kierowanych do rodaków. Następnie w koście NMP Różańcowej była sprawowana Eucharystia, którą ubogacił swoim śpiewem chór parafialny, schole dziecięce Nutki Maryi i św. Floriana.

Po Mszy uczestnicy z zapalonymi zniczami przeszli na Plac Papieski, by tam wysłuchać słuchowiska słowno-muzycznego o Ojcu Świętym, przygotowanego przez schole obu parafii. Po tej zadumie był czas na ulubioną modlitwę papieża, jaką był różaniec. Rozważania przygotował ks. Grzegorz Maciejewski, wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego, a kolejne dziesiątki odmówili kapłani. Po modlitwie różańcowej został ukazany przez ks. kanclerza Mariusza Karasia Mszał, z którego korzystał przed 19 laty papież będąc w Sosnowcu. Ks. Kanclerz odmówił modlitwę, którą odmówił wtedy Jan Paweł II, i pobłogosławił zebranych, a następnie wyraził wdzięczność przybyłym za wspólną modlitwę oraz podziękował Jackowi Kazimierczakowi za przygotowanie oświetlenia i nagłośnienia placu. Na sam koniec zachęcił przybyłych, by swoje zapalone znicze złożyli przy krzyżu.

Teksty i FOTO: ks. Łukasz Lisowski