Sosnowiec: 120-lecie SP 18

Data dodania: 2018.12.14

"Życzę, by w murach waszej szkoły, młodzi nie tylko zdobywali wiedzę, ale także wartości duchowe, a wśród nich wiarę, solidarność, braterstwo, wrażliwość na drugiego człowieka, (...) miłość do Ojczyzny" - powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodnicząc Mszy św. z okazji jubileuszu 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 18 im. Ignacego Krasickiego w Sosnowcu. Odprawiona została ona 12 grudnia w parafii św. Franciszka z Asyżu. Eucharystię z Biskupem koncelebrowali ks. dziekan Włodzimierz Sęk oraz absolwent szkoły, ks. Mirosław Wilk.

"Proszę o modlitwę, by nasi uczniowie wybierali wartości, jakie dla każdego Polaka są najważniejsze - Bóg, honor i Ojczyzna. Cała społeczność szkolna będzie się starała wywiązać z obowiązku, jaki na nas spoczywa, aby nasze dzieci szły drogą prawdy, miłości i solidarności" - powiedziała na początku wspólnej modlitwy dyrektor szkoły, Marzena Pasek.

"Kładę wam dzisiaj w sposób szczególny ten wielki skarb, któremu na imię Polska, abyście o niego dbali, szanowali, trudzili się dla niego zdobywając wiedzę, by Polakom na naszej ziemi dobrze się żyło" - mówił Biskup Kaszak, przywołując także wiersz patrona szkoły "Hymn do miłości Ojczyzny".

Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie przedstawiono program artystyczny w reżyserii aktora Teatru Zagłębia Wojciecha Leśniaka, z historią szkoły w tle. Warto wspomnieć, iż z powstaniem SP nr 18 związana jest rodzina Renardów. To z jej inicjatywy w 1875 r. sprowadzono tutaj Ludwika Mauvea, który jako reprezentant Gwarectwa Hrabiego Renarda tworzył pierwsze szkoły elementarne na terenie dzisiejszego Sielca i Dębowej Góry. Szkoła na Dębowej Górze powstała w roku 1898.

Bardzo istotnym wydarzeniem w tym szczególnym dla całej społeczności szkolnej dniu, był moment uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej przy wejściu szkoły przez Pana Prezydenta Arkadiusz Chęcińskiego oraz Panią dyrektor Marzenę Pasek. Tablica została poświęcona przez dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. Michała Bordę.

Cała uroczystość była na żywo transmitowana w Internecie. Relację można znaleźć na profilu szkoły na portalu Facebook.

FOTO: j.c., archiwum szkoły