Sosnowiec: 70 lat I LO

Data dodania: 2018.11.25

Od Mszy św. odprawianej w niedzielę, 25 listopada, w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Sosnowcu, rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 70-lecia sosnowieckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Walentego Roździeńskiego. Eucharystii z udziałem dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów i absolwentów przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Druga część jubileuszu, z koncertem i uroczystym bankietem, odbędzie się w czwartek, 29 listopada w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

I LO, zlokalizowane przy ul. Staszica, powstało w 1948 roku. W początkowym okresie działalności (do 1952 r.) szkoła była pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Wówczas cykl kształcenia rozbity był na siedem lat nauczania w szkole podstawowej i cztery lata w liceum. Walenty Roździeński - żyjący na przełomie XVI i XVII wieku w Katowicach właściciel i zarządca kuźni i hut, ale także poeta i literat doby baroku - patronem placówki został w 1964 roku. Od 1999 roku w związku z reformą systemu oświaty obok liceum powołane zostało Gimnazjum nr 11.