Sosnowiec: Hospicjum świętowało odpust z Biskupem

Data dodania: 2021.09.16

15 września to szczególny dzień dla Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Ap. Tego dnia obchodzony jest odpust w hospicyjnej kaplicy pw. Matki Bożej Bolesnej. Uroczysta Eucharystia została odprawiona pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Wśród zaproszonych gości był ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Krzysztof Bendkowski – dziekan dekanatu, księża z dekanatu, ks. Jan Szkoc, kapłani zaprzyjaźnieni z naszą wspólnotą, brat i siostra zakonna, wolontariusze, pracownicy, członkowie stowarzyszenia oraz przede wszystkim nasi podopieczni.

W czasie kazania bp Kaszak zwrócił uwagę na szczególny wyraz cierpienia Matki Bożej, która doskonale wie, co to znaczy cierpieć. Na początku przypomniał sytuację, Pana Jezusa, który zaginął podczas wspólnego pielgrzymowania z rodzicami.

Po odnalezieniu po trzech dniach Syna w świątyni, jego Matka mówi do niego, że "z bólem serca szukaliśmy ciebie". Już wtedy przeżyła szok, przeżyła cierpienie. To był pierwszy taki cios dla Matki. W jej życiu przyszły jeszcze inne, większe cierpienia – męka i śmierć Pana Jezusa. Można sobie tylko wyobrazić, jak wielki musiał być to ból dla Matki widząc cierpienie a potem śmierć ukochanego syna.

Bardzo często doświadczamy cierpienie w naszym życiu, jeśli mamy jakąś osobę drogą, którą szanujemy, której tyle zawdzięczamy, którą kochamy to cierpimy, tak jak ona cierpi. Właśnie tak Matka Boża cierpiała podczas męki Pana Jezusa, dodatkowo wiedząc, że on jest niewinny.

Po Eucharystii wszyscy udali się na wspólny obiad, a następnie na oddziale stacjonarnym odbyło się spotkanie Biskupa z chorymi. Była to okazja aby wspólnie porozmawiać przy ciastku i kawie.

Oczywiście nie odbyło się bez niespodzianki. Wisienką na torcie był uroczysty koncert w którym udział wzięli: Ewa Biegas – mezzosopran, Dawid Czerwiński – baryton, Ks. Paweł Sobierajski – baryton, Jakub Szmidt – bas,  Mirella Malorny-Konopka – pianistka.

Podczas występu mogliśmy usłyszeć w wykonaniu tak znamienitych gości między innymi utwory: Piotra Czajkowskiego, Mieczysława Karłowicza, Paolo Tostiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszko.

Na sam koniec w naszym ogrodzie bp Grzegorz Kaszak wbił pamiątkową tabliczkę, przy ufundowanym Dębie czerwonym.

tekst i foto: Tomasz Kwiecień
Koordynator Wolontariatu