Szymon z Lipnicy - święty na czas pandemii

Data dodania: 2020.04.02

Cały świat, również i Polska walczy z groźną pandemią koronawirusa. My, ludzie wiary, oprócz pilnego stosowania się do zarządzeń państwowych, wspieramy modlitwą wszystkie działania zmierzające do ustania pandemii. Na trudne czasy Kościół otrzymał w 2007 roku Świętego, który sam doświadczył epidemii cholery, która dotknęła Kraków w 1482 r. Święty Szymon z Lipnicy, bo o nim mowa, od pierwszych dni zarazy, która rozpoczęła się 6 lipca, pośpieszył z pomocą potrzebującym. Wkrótce sam zaraził się i zmarł z oczami utkwionymi w krzyż 18 lipca 1482 r.

Pamięć o świątobliwym życiu i bohaterskich czynach Szymona przetrwała wieki, zwłaszcza w Lipnicy Murowanej, rodzinnej miejscowości świętego oraz w Krakowie, gdzie trwa nieprzerwany kult św. Szymona. Relikwie św. Szymona z Lipnicy spoczywają w Krakowie na Stradomiu w kościele Ojców Bernardynów, tuż obok Wawelu. W każdy czwartek (to dzień jego śmierci) odprawiana jest nowenna ku czci świętego, który również obecnie wyprasza wiele łask u Boga.

Papież Benedykt XVI tak mówił o św. Szymonie z Lipnicy podczas jego kanonizacji 3 czerwca 2007 roku w Rzymie:

"Nowy święty, Szymon z Lipnicy, wielki syn ziemi polskiej i świadek Chrystusa, o duchowości św. Franciszka z Asyżu, żył w odległych czasach, ale właśnie dziś jest dany Kościołowi jako aktualny wzór chrześcijanina, który — zainspirowany duchem Ewangelii — gotów jest oddać życie za braci. Tak też, przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci. Dziś w sposób szczególny zawierzamy jego opiece tych, którzy cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej. Przez jego wstawiennictwo prosimy dla nas o łaskę wytrwałej, czynnej miłości do Chrystusa i do braci".

Tuż po śmierci w księgach klasztornych zanotowano 370 cudownych uzdrowień za przyczyną św. Szymona z Lipnicy. Współcześnie w sanktuariach św. Szymona w Krakowie i Lipnicy Murowanej kapłani gromadzą świadectwa ludzi, którzy doznają łask przez przyczynę św. Szymona z Lipnicy. Również i my dołączmy do jego czcicieli, aby wyprosił nam, naszej umiłowanej Ojczyźnie i światu ustanie pandemii i łaskę zdrowia dla zarażonych. Za jego wstawiennictwem módlmy się o potrzebne siły dla całej służby zdrowia, aby jak on - odważnie, cierpliwie i z miłością podejmowała tak ważną i trudną posługę.

ks. Jan Rogowski

LITANIA DO ŚWIĘTEGO SZYMONA

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

Święta Maryjo, módl się za nami.

Święty Szymonie, z Lipnicy

Święty Szymonie, apostole Najświętszego Imienia Jezus,

Święty Szymonie, gorliwy czcicielu Maryi Panny,

Święty Szymonie, wierny uczniu świętego Franciszka,

Święty Szymonie, silnej wiary przykładzie,

Święty Szymonie, nadzieję w Bogu mający,

Święty Szymonie, żarliwy miłośniku Boga,

Święty Szymonie, aniele czystego serca,

Święty Szymonie, ubogi duchem,

Święty Szymonie, przełożonym posłuszny,

Święty Szymonie, pokorny sługo Boży,

Święty Szymonie, cierpliwy w przeciwnościach,

Święty Szymonie, natchniony głosicielu słowa Bożego,

Święty Szymonie, cudami słynący,

Święty Szymonie, wskrzesicielu umarłych,

Święty Szymonie, szczególny opiekunie matek rodzących,

Święty Szymonie, patronie w czasie zarazy,

Święty Szymonie, uśmierzający bóle głowy,

Święty Szymonie, wzrok i mowę przywracający,

Święty Szymonie, cudowny lekarzu chorych,

Święty Szymonie, patronie młodzieży akademickiej,

Święty Szymonie, patronie Krakowa,

Święty Szymonie, opiekunie nieszczęśliwych,

Święty Szymonie, szczególny opiekunie Lipnicy.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

K.: Módl się za nami święty Szymonie.

W.: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, któryś świętego Szymona, wyznawcę Twego, łaską nauczania wywyższył, spraw to w swej łaskawości, abyśmy jego nauką oświeceni to, co się Tobie podoba wykonywali i po ścieżkach sprawiedliwości do niebieskiej ojczyzny szczęśliwie dostać się mogli. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.