Trwa Tydzień Miłosierdzia

Data dodania: 2020.04.21

"Niech ufa dusza wszelka w męce Pana, niech ma w miłosierdziu nadzieję. Bóg nikomu miłosierdzia swego nie odmówi. Niebo i ziemia może się odmienić, ale nie wyczerpie się miłosierdzie Boże" (Dz 72) czytamy w „Dzienniczku” św. Faustyny. Dzisiejszy świat rzeczywiście się zmienia. Nasza rzeczywistość jest inna od tego, co znamy i czego doświadczaliśmy do tej pory. Dlatego - zwłaszcza teraz - powinniśmy umieć zaufać i ofiarować wszystko Bogu.

Wyjątkowe miejsce w tych trudnych czasach zajmuje Niedziela Miłosierdzia. Ten niezwykły dzień jest wspaniałym świętem niezmierzonej miłości Boga do człowieka. Chrystus każdego z nas pragnie przytulić do swego serca. Każdemu z nas chce pomóc. Każdego wesprzeć. Każdemu powiedzieć: „Jestem”. Musimy tylko umieć Mu zawierzyć nasze sprawy, lęki i trudności. Dzisiaj pozostajemy w naszych domach, a On przychodzi pomimo drzwi zamkniętych. Do naszych rodzin. Do naszych serc. Do naszego życia i pragnie je przemieniać swoją miłością.

Jednak zgodnie ze słowami Jana Pawła II „Chrystus nauczył nas, że człowiek nie tylko doświadcza i dostępuje miłosierdzia Boga samego, ale także jest powołany do tego, ażeby sam czynił miłosierdzie drugim: ‘Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią’ (Mt 5, 7). Dlatego Niedziela Miłosierdzia jest świętem nie tylko miłości Boga do człowieka. Jest również Świętem każdego, kto kocha. Każdego, kto czyni miłosierdzie. Każdego, kto dostrzega potrzebującego i wyciąga do niego rękę. Tak, jak Jezus. On przecież nikogo nie odrzucał. Nikogo nie skreślał. W Jego oczach każdy z nas jest cennym darem.

Osoby samotne, chore, starsze, cierpiące, najsłabsze. Wszyscy potrzebują wsparcia. Wiem, że wielu z Was ich dostrzega. Wielu niesie pomoc. Pomimo własnych trudności i lęków, często pomimo ryzyka, dajecie innym nadzieję, pokój i radość. Z całego serca Wam za to dziękujemy. Chcemy abyście wiedzieli i pamiętali: bez waszej pomocy ewangeliczne przesłanie Caritas, nie byłoby w stanie docierać w najciemniejsze zakamarki ludzkiej biedy, na mapie naszej drogiej Diecezji Sosnowieckiej. To wy pomagacie nam nieść Miłość Zmartwychwstałego.

Dziękujemy wszystkim!!! Parafialnym Zespołom Caritas, Szkolnym Kołom Caritas, ludziom dobrej woli, którzy w ostatnich dniach bezinteresownie zapukali do naszych drzwi z pytaniem: Jak moglibyśmy wam pomóc?  Oferując swoją pomoc i wsparcie. Tylko razem, tworząc wspólnotę na czele ze Zmartwychwstałym, realizujemy Jego przesłanie o miłości drugiego człowieka. Jesteśmy wdzięczni wszystkim Kapłanom, wplatających miłość Caritas w czas przeżywania swojego Chrystusowego Kapłaństwa. To wielkie Świadectwo Miłości do Najwyższego Kapłana.

Jezus pokazał, że zamknięte drzwi nie są przeszkodą dla miłości. Nieście więc Jego miłość. Bądźcie silni Jego miłością, bo kiedy w końcu otworzą się drzwi naszych domów będziemy żyć w innym świecie. Dlatego papież Franciszek zachęca, abyśmy byli „miłosierni dla tych, którzy są słabsi, bo tylko w ten sposób odbudujemy nowy świat”.

Ks. Łukasz Gładki