V Zagłębiowski Międzynarodowy Festiwal Organowy

Data dodania: 2019.09.12

W minioną niedzielę koncertem inauguracyjnym w sosnowieckiej Katedrze rozpoczęliśmy V edycję Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Podczas koncertu wystąpiła polska artystka Lidia Książkiewicz, pełniąca funkcję organisty tytularnego katedry Notre-Dame w Laon (Francja). V jubileuszowa edycja festiwalu obejmuje 5 specjalnych koncertów w świątyniach diecezji sosnowieckiej.

W najbliższą niedzielę, 15 września, zapraszamy serdecznie wszystkich melomanów muzyki organowej do olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła, gdzie na najstarszych organach w Polsce zagra Jesús Sampedro Márquez (Hiszpania).

Kolejny koncert odbędzie się 22 września w najstarszej będzińskiej świątyni pod wezwaniem Świętej Trójcy. Tam usłyszymy transkrypcje muzyki klasycznej, organowej na akordeon, przygotowane przez artystów z Ukrainy – Trio Akordeonowe „Harmonia”.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, w towarzystwie zespołu „Chiaroscuro” z Litwy, zawitamy do kościoła Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu, by móc wysłuchać koncertu muzyki dawnej.

Jak co roku festiwalowy finał odbędzie się w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. U tronu Zagłębiowskiej Pani w dniu 6 października wystąpią prof. Władysław Szymański – Rektor Akademii Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz ks. prof. Paweł Sobierajski – tenor.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenia Artystów Spectrum.

Na wszystkie koncert wstęp wolny. Zapraszamy!

tekst i FOTO: organizatorzy