W czasie epidemii u Matki Pocieszenia

Data dodania: 2020.09.04

Tradycyjnie w pierwszą środę września odbyło się pielgrzymka chorych do tronu Matki Bożej Pocieszenia, której czczony od wieków wizerunek znajduje w kościele św. Stanisława w Czeladzi. Ze względu na pandemię tegoroczna pielgrzymka miała skromniejszy przebieg, a część osób dźwigających krzyż choroby łączyło się duchowo z czeladzką świątynią. W łączności duchowej przybyłym pielgrzymom towarzyszył też Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

„Maryja dostrzega wszystkie nasze pragnienia, potrzeby, cierpienia i mówi jak w Kanie „Dobrej Przemiany”: Uczyńcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie! Przychodzimy więc posłuszni Jej słowom, aby zawierzyć Boskiemu Lekarzowi to, co jest w nas słabością, cierpieniem, chorobą, ale co może stać się naszą mocą i siłą. Przyjmujemy to cierpienie jako łaskę uczestnictwa w cierpieniu Chrystusa, tego wziął na siebie wszystkie nasze cierpienia. W tym dniu naszego dorocznego pielgrzymowania łączymy się z Pasterzem naszej diecezji Biskupem Grzegorzem, który w najbliższych dniach będzie obchodził swoje imieniny, z chorymi kapłanami i wszystkimi, którzy dźwigają krzyż boleści – mówił na powitanie ks. Jarosław Wolski, proboszcz czeladzkiej parafii, który przewodniczył Eucharystii.

Dzisiaj chciałbym, aby na tajemnicę naszego cierpienia, którego doświadcza każdy z was w swoim ciele i duszy spojrzeli przez największą tajemnicę naszej wiary jaką jest Eucharystia. Chrystus ustanawiając tę jedyną Ofiarę Nowego Przymierza ukazuje nam nową nadzieję. Zapowiada przejście ze Starego Testamentu do Nowego. W centrum staje On sam jako Ofiarnik, Najwyższy Kapłan i Ofiarnik. Daje nam siebie w swoim ciele i swojej krwi. Jak zrozumieć tę tajemnicę? Jak zrozumieć tajemnicę naszego cierpienia? W Eucharystii to wyraźnie widać. Wszystko, co jest w nas słabością i cierpieniem przez Chrystusową śmierć i zmartwychwstanie ulega przemianie z aktu cierpienia w akt miłości. Chrystus zaprasza nas do tej uprzedzającej ofiary. Kościół jest silny siłą modlitwy i cierpienia tych, o których mówił wielki prorok naszych czasów św. Jan Paweł II, że są „Arystokracją Kościoła” – wołał kaznodzieja.

Przybyli na uroczystość pielgrzymi podczas Mszy św. otrzymali sakrament namaszczenia chorych. Nie zabrakło życzeń dla Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, świętującego tego dnia swoje imieniny.

ks. Tomasz Zmarzły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.